přejdi na obsah přejdi na menu přejdi na vyhledávání

Aktuality

Přehled o léčbě mají klienti ZP MV ČR už třetím rokem

Projednávaná novela zákona o veřejném zdravotním pojištění stanoví, že „každý pacient bude jednou ročně dostávat jakýsi „výpis z účtu“ za zdravotnickou péči.

Projednávaná novela zákona o veřejném zdravotním pojištění stanoví, že „každý pacient bude jednou ročně dostávat jakýsi „výpis z účtu“ za zdravotnickou péči. Z něj by měl vyčíst, zda si na něj lékaři náhodou nepíší nějaké výkony načerno, aby si přilepšili.“ Uvádí to páteční Mladá fronta DNES pod titulkem „Pacient si připlatí, ale dostane „výpis léčby“.

 „Čekat na novelu zákona, abych svým klientům poskytl výpis vykázané zdravotní péče, mi přijde, mírně řečeno, zpozdilé. Nabízíme tuto službu svým 1 150 000 klientů už třetím rokem zcela zdarma, navíc v elektronické podobě. Takže žádný z našich klientů nemusí trpělivě čekat, až mu jednou za rok zašleme výpis. Pokud si zdarma zřídí tzv. Kartu života, může vykázanou zdravotní péči sledovat průběžně z pohodlí svého domova kdykoliv se mu zachce. Tuto službu využívá v současnosti více než 81 tisíc našich klientů a každý týden přibývá kolem 1200 nových,“ říká generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) Jaromír Gajdáček.

 Karta života je dokument, uložený v databázi ZP MV ČR, který jejímu vlastníkovi dává odpovědi na otázky týkající se jeho zdraví včetně výpisu z jeho zdravotního účtu. Z přehledu vykázané zdravotní péče mj. zjistí, které zdravotnické zařízení a jakou péči mu poskytlo, jaké mu byly předepsány léky, zdravotnické prostředky a pomůcky, hrazené pojišťovnou, jaké mu byly provedeny laboratorní testy, zdravotní výkony u ambulantních lékařů atd. To vše včetně cen.

„Dali jsme tak našim klientům možnost prověřit si, zda vykázaná péče odpovídá skutečnosti a zároveň jsme jim poskytli informaci, kolik za péči lékařům, nemocnicím, laboratořím a lékárnám platíme. Často se pak od klientů dozvídám, že byli zaskočeni tím, jak drahá je lékařská péče,“ dodává Jaromír Gajdáček.

 V Praze dne 27. 5. 2011

Hana Kadečková,

tisková mluvčí ZP MV ČR 

mail: hana.kadeckova@zpmvcr.cz
mobil: 602 209 804

 

 

© 2016 ZP MVČR Mapa stránek

YouTube

Developed by MEDIA FACTORY