Astmatem trpí pět procent klientů ZP MV ČR. Jejich léčba vyjde na 600 milionů Kč

Astmatem trpí pět procent klientů ZP MV ČR. Jejich léčba vyjde na 600 milionů Kč

Více než 60 000, tedy pět procent pojištěnců největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR), trpí astmatem. Nejrizikovějším je přitom věk 10 až 14 let. Pojišťovna eviduje až 8,5 procenta nemocných astmatem v tomto věkovém rozmezí. Léčba astmatu stojí ZP MV ČR každoročně 600 milionů korun.

„Doporučujeme nepodceňovat příznaky alergické rýmy, která je - zvlášť při přecitlivělosti na pylové alergeny - známým rizikovým faktorem astmatu. Pokud je nemoc včas podchycena a léčena, mohou dnes lidé s astmatem vykonávat prakticky jakoukoliv tělesnou činnost včetně sportu,“ konstatuje generální ředitel zdravotní pojišťovny MUDr. David Kostka.

Ve snaze podpořit účinnost léčby pořádá ZP MV ČR každoročně pro chronicky nemocné děti s alergiemi, astmatem a dalšími přidruženými potížemi, dvoutýdenní léčebně-ozdravné pobyty ve Vysokých Tatrách a u moře. Pobyty jim pomáhají zmírňovat projevy nemoci, snižovat četnost záchvatů a u některých pacientů přispívají i k tomu, že je možné na nějaký čas vysadit léky. Na čtvrtek 5. května připadá Světový den astmatu.

Jsme s vámi v jakékoliv chvíli. Vaše ZP MV ČR