Léčení závažných nemocí ledvin stojí ročně stamiliony

Mnohým z těchto onemocnění se dá předejít zdravou životosprávou

Přibližně 4 000 klientů Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP 211) trpí závažným onemocněním ledvin. Léčba stojí pojišťovnu ročně stamiliony a náklady každoročně stoupají. 

„Zatímco v roce 2013 uhradila ZP 211 za léčení pacientů s karcinomem ledvin a závislých na dialýze celkem 485 mil Kč, v roce 2015 už to bylo více než 580 milionů korun,“ sdělila Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP 211, u příležitosti Světového dne ledvin, který letos vychází na čtvrtek 9. března. 

Onemocnění ledvin je zákeřné tím, že o sobě dlouho nedá vědět. Varovným signálem ale může být dlouhodobý nezdravý způsob života a obezita. Obézní lidé mají podle odborníků až sedmkrát vyšší riziko, že budou mít chronické onemocnění ledvin. Například nádor ledvin se objevuje u obézních lidí čtyřikrát častěji, než u lidí s normální váhou. „S nádorem ledvin se v roce 2015 léčilo téměř 2 800 klientů ZP 211 a náklady přesáhly 105 milionů korun. Na dialýzu bylo v roce 2015 odkázáno 1 190 pojištěnců a jejich léčba si vyžádala přes 475 milionů korun,“ doplnila Kadečková. 

Lékaři doporučují nepodceňovat prevenci a absolvovat nenáročné preventivní vyšetření ledvin z kapky krve a z moči. ZP 211 přispívá svým klientům až 500 Kč na vyšetření, související s onkologickou prevencí.

Těm, kteří chtějí změnit životosprávu, ZP 211 nabízí v rámci projektu Zdraví jako vášeň možnost přihlásit se do pětiměsíčního programu Změním se, kde se účastníci pod vedením známého odborníka na zdravou výživu Petra Havlíčka učí zásadám zdravého životního stylu a vhodného pohybu.

Registrujte se do programu Změním se zde