Nemocných žloutenkou přibývá, léčba stojí desítky milionů

Nemocných žloutenkou přibývá, léčba stojí desítky milionů

Mytí rukou je naprosto běžná věc, pomyslíme si. Ale jak ukazuje každoroční statistika výskytu onemocnění žloutenkou v ČR, není od věci tuto rutinní záležitost každodenní hygieny znovu a znovu připomínat. Nakažených virovou hepatitidou, tedy lidově řečeno, žloutenkou nebo také nemocí špinavých rukou, totiž každoročně přibývá. Úplně nejúčinnější v boji s touto nemocí je pak očkování.

Zatímco v roce 2011 se s některým typem žloutenky léčilo 1700 klientů největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZP 211), v roce 2015 už to bylo o 500 lidí více - téměř 2 200 klientů pojišťovny.

Spolu s počty nemocných se zvyšují i výdaje na léčbu tohoto závažného onemocnění jater. Náklady zdravotních pojišťoven stoupají zvláště, pokud se nemoc dostane do chronického stadia: „Za posledních pět let ZP 211 zaplatila za léčení virových hepatitid minimálně 47 milionů korun. Dalších 26 milionů korun pojišťovna zaplatila od roku 2013 do současnosti za nejmodernější léky na léčbu chronické virové hepatitidy typu C,“ objasňuje tisková mluvčí ZP 211 Hana Kadečková.

„Je třeba si uvědomit, že žloutenka je primárně nemocí špinavých rukou, přenáší se zejména cestou ruka-ústa. Je tedy třeba striktně dodržovat základní pravidla osobní hygieny, zejména mytí rukou před jídlem, po požití toalet, či mytí rukou po příchodu domů,“ řekla před nedávnem v České televizi hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Dlouhá a náročná rekonvalescence

To platí v případě nákazy žloutenkou typu A. Projevuje se nevolností, nechutenstvím, únavou, zvracením, pobolíváním pod pravým žeberním obloukem, bolestmi zad a břicha. Děti mívají horečku a častěji zvrací. Projevem další fáze nemoci bývá tmavá moč, zatímco stolice je světlá až šedobílá, někdy se objeví svědění kůže. Časem si všimnete žlutého zbarvení kůže a bělma oka. Následná rekonvalescence může trvat i několik měsíců a bývá spojena s celkem přísnou dietou.

Kromě znečištěných rukou bývá zdrojem nákazy i kontaminovaná voda, zelenina a potraviny. Proto i při přípravě a konzumaci jídla je třeba dodržovat správné hygienické zásady. Zvláštní pozor dávejte, pokud jedete na dovolenou do exotických zemí. Vyhýbejte se pití nebalené vody a nenechte si dávat led do nápojů. Jezte zde raději ovoce, které se dá oloupat.

Je dobré vědět, že virus žloutenky A je velmi odolný. Vydrží při teplotě 25 stupňů C v suchém prostředí a ve vodě 30 dní, var ho zničí až za pět minut, aktivní chlór až za15 minut.

Nejjistější ochranou je očkování  

Proto nejbezpečnější účinnou ochranou před onemocněním žloutenky typu A, ale i žloutenky typu B (přenáší se tělními tekutinami, především krví), je očkování. „Vzhledem k tomu, že nakazit se je snadné, avšak následky mohou být velice závažné, podporuje ZP 211 své klienty, kteří se rozhodnou nechat proti žloutence očkovat, příspěvkem z fondu prevence. Příspěvek činí 600 Kč.,“ dodává mluvčí Hana Kadečková. Očkování se doporučuje nejen cestovatelům, ale široké populaci.