Síla slunce může i zabíjet, nepodceňujme ji

Síla slunce může i zabíjet, nepodceňujme ji

Léto a nejradostnější měsíce roku jsou konečně tady! Těšíme se na opalování, koupání, plavání, na kolo, na brusle… Celé léto prostě hodláme strávit venku na vzduchu a na slunci. Vstřebáváme vitamín D, těšíme se, až naše opálené tělo bude vypadat zdravěji, štíhleji, prostě fit.

Žhavé sluneční paprsky jsou blahodárné, ovšem na druhé straně jejich přemíra může až zabíjet. Časté, dlouhé, opakované opalování a především spálení pokožky je totiž jedním z hlavních rizik vzniku zhoubného národu kůže – melanomu. Jedno až dvě spálení na slunci zvyšují riziko vzniku melanomu u žen 1,5krát a u mužů 2,8krát. Tři a více spálení na slunci během života zvyšují riziko vzniku u žen 2,3krát a u mužů dokonce 7,6krát. Velmi rizikové je opalování v dětském věku.

Čtyři sta nemocných a léčba za 60 milionů

Například největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) eviduje ročně na čtyři stovky klientů, kteří se léčí s melanomem. A léčba to není levná, jen v roce 2016 za ní pojišťovna vydala 62 milionů korun. Průměrné roční náklady na léčbu jednoho pacienta se loni pohybovaly na úrovni 140 700 Kč.

Ačkoliv jde o onemocnění, které je při brzkém odhalení téměř stoprocentně léčitelné, pořád na něj v ČR umírá ročně více než 300 lidí. A lékaři to komentují slovy: „zbytečná úmrtí“.

Dvě obranné cesty

Existují dvě obranné cesty: první – účinně se bránit nadměrnému slunečnímu záření. Druhá: nezanedbávat prevenci – navštívit dermatologa jedenkrát ročně nebo kdykoliv, kdy si na kůži najdu nový, podezřelý pigmentový útvar.

ZP MV ČR přispívá svým klientům z fondu prevence na preventivní vyšetření kůže částkou 500 Kč. „Jsme rádi, že počet těchto vyšetření se rok od roku zvyšuje, protože právě díky tomuto vyšetření se dá zhoubný melanom podchytit v časném stádiu,“ říká tisková mluvčí pojišťovny Hana Kadečková. Podle ní požádalo loni o příspěvek více než 900 klientů ZP MV ČR, tedy téměř o 250 více než v roce 2015. ZP MV ČR tak klientům na prevenci melanomu za poslední dva roky přispěla více než 800 000 Kč.

Zásady zdravého opalování:

  • Mažte se opalovacími přípravky s vysokým ochranným faktorem alespoň 30+.
  • Namažte se 20 až 30 minut před sluněním a pak opakujte přibližně po dvou hodinách nebo poté, co vylezete z vody.
  • Mažte se vždy, když se chystáte ven na slunce – tedy i jen na nákupy či běžné pochůzky po městě.
  • Nezapomínejte se namazat před jízdou na kole, bruslením, během či jakýmkoliv sportem, provozovaným venku na slunci (mažte se opakovaně). Jednou denně to nestačí!
  • Opalovací krémy nakupujte pouze na aktuální sezónu. Prošlé vyhoďte, ztrácejí na účinnosti.
  • Používejte pokrývku hlavy a sluneční brýle s UV filtrem.
  • Nezapomínejte si namazat i zátylek, uši, nos, nárty…
  • Po návratu ze slunce použijte přípravky s obsahem panthenolu a vitamínu E, které přinášejí úlevu a pomáhají při regeneraci pokožky.