Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Astma lze držet pod kontrolou. Na jeho léčbu vynaložila ZP MV ČR loni téměř půl miliardy korun
astma

29.4.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Astma lze držet pod kontrolou. Na jeho léčbu vynaložila ZP MV ČR loni téměř půl miliardy korun

Astma je chronické zánětlivé onemocnění plic, které se objevuje u dětí i dospělých napříč celým světem. Jeho výskyt v populaci dramaticky narůstá, a to i vinou zhoršujícího se životního prostředí i stylu života. Jen v České republice postihuje kolem 10-12 % obyvatelstva. 

ZP MV ČR mezi svými klienty eviduje přes 67 850 astmatiků, celkové náklady na jejich léčbu loni přesáhly 482 milionů korun. Téměř 64 % této částky jde na léky – na ty úlevové, záchranné a preventivní protizánětlivé podávané dlouhodobě. Velkou část nákladů ale spotřebují i těžké astmatické stavy vyžadující hospitalizaci. Léčba jednoho pacienta s astmatem stojí kolem sedmi tisíc korun ročně. Nejdražší je léčba pacientů, kteří podstupují biologickou léčbu v centrech specializované péče. ZP MV ČR jich mezi svými klienty eviduje 106 a průměrné roční náklady na jednoho takto léčeného pacienta mnohonásobně převyšují běžný průměr - dosahují až 270 tisíc korun.

Přestože astma nelze vyléčit, je možné ho držet pod kontrolou. Lze tak předcházet nebezpečným záchvatům projevujícím se nedostatečnou průchodností dýchacích cest, otokem sliznice a nadprodukcí hlenu, které provází výrazná úzkost a slabost. Řada mýtů, které se s nemocí pojí, bohužel mnohým lidem trpícím astmatem brzdí pokroky v léčbě. Důkladné informování a vyvracení předsudků je proto hlavním tématem letošního Světového dne astmatu, který se každoročně slaví na počátku května.

Časté mýty o astmatu

Jaké jsou tedy nejčastější mýty o astmatu a jeho léčbě? Mnozí lidé se například mylně domnívají, že astma je nemoc vznikající v dětském věku. Dětem z rodin, kde se již astma a alergie vyskytly dříve, mají sice zvýšené riziko, toto chronické onemocnění se ale může objevit i v dospělém nebo starším věku. Impulzem pro jeho vznik bývá alergická rýma, atopický ekzém i negativní faktory vnějšího prostředí, jako jsou smog, plísně či cigaretový kouř.

Pacienti s astmatem se také často vyhýbají sportu v domnění, že pohybová aktivita povede ke zhoršení stavu a vyvolá záchvat. Opak je ale pravdou – pokud je astma dobře kontrolováno, pohybová aktivita by měla být součástí léčebného režimu, protože fyzický trénink vede ke zlepšení nejen dýchacího, ale i oběhového ústrojí.

Pravdou není ani to, že kontrola a léčba astmatu rovná se užívání vysokých dávek steroidů. Současná preventivní léčba astmatu je vysoce účinná a bezpečná a pro nemocného nepředstavuje žádné významné omezení ani riziko. Spočívá především v podávání nízké dávky inhalovaných steroidů, přičemž aplikace zabere obvykle pouhou minutu jednou či dvakrát denně.

Na nástavce k inhalátorům, ale též na některé další zdravotnické pomůcky, jako jsou příslušenství ke kanyle či k odsávačce nebo pulzní oxymetr, si mohou astmatici, kteří jsou klienty ZP MV ČR, žádat o příspěvek z Fondu prevence. Výše finanční podpory je u dospělých 500 Kč, u dětí pak až 1 500 Kč.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211