Přejít k hlavnímu obsahu
Cévní mozková příhoda ohrožuje i mladé. ZP MV ČR na její léčbu loni vydala půl miliardy korun

2.6.2020 | #Pojištěnci

Cévní mozková příhoda ohrožuje i mladé. ZP MV ČR na její léčbu loni vydala půl miliardy korun

Cévní mozková příhoda je závažné a časté onemocnění, v Evropě jí ročně podlehne přes milion lidí. V České republice je mrtvice druhou nejčastější příčinou úmrtí a její léčba stojí nemalé peníze. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR)  na ni v loňském roce vydala bezmála půl miliardy korun. Pacientů s cévní mozkovou příhodou eviduje kolem 25 tisíc.

„Počet pacientů po mrtvici se za posledních pět let výrazněji nemění. Tvoří zhruba 2 % z celkového počtu klientů ZP MV ČR,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí pojišťovny, a dodává: „Co ale narůstá, jsou náklady na jejich léčbu. V loňském roce jsme na léčbu pacientů po mozkové mrtvici vydali téměř půl miliardy korun. Průměrná částka na jednoho pacienta se tak pohybuje kolem 20 tisíc korun ročně.“

Mrtvice souvisí nejen s věkem

Cévní mozková příhoda vzniká v důsledku přerušení průtoku krve do mozku. Tím dojde k jeho nedokrvení a následnému poškození. Uvedený stav způsobuje v 85 % případů krevní sraženina, další příčinou je pak prasknutí jedné z mozkových cév, po němž dojde v mozku ke krvácení. Příčin vzniku tohoto stavu je několik. Některé rizikové faktory, jako je věk či genetická zátěž, ovlivnit nelze. Možné je ale dbát na celkový zdravotní stav, protože podle dostupných informací ti, které mrtvice postihne, často trpí hypertenzí, vysokou hladinou cholesterolu v krvi, diabetem, obezitou nebo kouří.

Přestože panuje obecný názor, že mrtvice ohrožuje jen starší lidi, není tomu tak. Postihnout může i mladé. „ZP MV ČR eviduje více než 600 klientů po cévní mozkové příhodě ve věku 30 až 40 let,“ potvrzuje Hana Kadečková. Podle serveru www.mozkovaprihoda.cz jsou známé i případy mladých děvčat, která prodělala mozkovou mrtvici, jejíž příčinou byla kombinace kouření a užívání hormonální antikoncepce.

Čas je rozhodující faktor

Pokles koutku, ochrnutí či slabost paže a porucha řeči – to jsou nejběžnější příznaky cévní mozkové příhody, kdy je nutné okamžitě přivolat lékařskou pomoc. Lidé je však často nerozpoznají nebo podcení. Odborná pomoc se tak k postiženému dostane pozdě. Právě čas ale hraje klíčovou roli, protože již po pěti minutách začínají v mozku zanikat nervové buňky a každou minutu jich odumře 1,9 milionu. Pokud dostane postižený pomoc do hodiny, má až 70% naději na úplné uzdravení. S každou další hodinou tato šance velmi rychle klesá a po pěti hodinách je už jen 20%. Systém péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou je přitom v České republice na velmi vysoké úrovni a patří k těm nejlepším v Evropě.

Náležitou pozornost je pak nutno věnovat i životu po mrtvici a včas zahájit rehabilitaci, která pomůže pacientům k zotavení.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

online konzultace

Ve spolupráci s klinikami EUC spouštíme na Plzeňsku a Ústecku společný projekt: online služby praktiků

25. 2. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Naši pojištěnci z Plzeňského a Ústeckého kraje budou mít brzy možnost zaregistrovat se u praktických lékařů klinik EUC, se kterými pak budou moci komunikovat na dálku. Podmínkou je, že už dosáhli věku 15 let a jsou schopni spojit se s ordinací pomocí digitálních technologií. Pilotní projekt s názvem Můj praktik online bude spuštěn v průběhu března.

[více]

Dále z 211