Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Chřipka může letos zaútočit mnohem silněji než v minulých letech. Lidé ztratili imunitu. Proti chřipce a covidu lze očkovat v jeden den.
chřipka

23.9.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Chřipka může letos zaútočit mnohem silněji než v minulých letech. Lidé ztratili imunitu. Proti chřipce a covidu lze očkovat v jeden den.

Zatímco loni jsme se s chřipkou téměř nesetkali, letos může být vše jinak. Se sezónní chřipkou bude podle lékařů mnohem těžší bojovat, protože vybudovaná imunita lidem poklesla. Letos navíc hrozí souběh chřipkové a koronavirové epidemie. Lékaři varují aby lidé onemocnění nepodceňovali a nechali se očkovat. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR letos na očkování proti chřipce jen z Fondu prevence vyčlenila 5 milionů korun, což je téměř dvakrát více peněz než v roce 2020.

V Česku se každoročně nakazí asi 850 tisíc lidí, 1500 až 2000 lidí v souvislosti s chřipkou umírá. Těžší průběh chřipky hrozí zejména lidem, kteří trpí například chorobami srdce, ledvin, plic, cukrovkou či oslabenou imunitou. Ohroženi jsou osoby starší 65 let, těhotné ženy a nejmenší děti.

Očkování je účinný způsob ochrany

Vakcína proti chřipce je nejlepší nástroj, který k prevenci chřipky máme. Očkování je třeba opakovat každý rok – složení vakcíny se aktualizuje, protože struktura chřipkového viru se mění. Část populace si v loňském roce, kdy se chřipka nešířila, neposílila vůči viru imunitu. Pokud tedy dojde k významné změně jeho struktury, mohl by být virus výrazně agresivnější a tedy nebezpečný pro tu část populace, která nebude očkovaná. Proti chřipce se obvykle očkuje v říjnu a listopadu. Vakcínu by měl aplikovat váš praktický lékař. „Může se stát, že lékař nebude mít dostatek vakcín. V takovém případě lze požádat jakoukoli jinou ambulanci, se kterou má zdravotní pojišťovna smlouvu.“ uvádí mluvčí zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Jana Schillerová.

Přehled ZP MV ČR – úhrada vakcíny proti chřipce z veřejného pojištění

Období

Počet klientů

Náklady

Září 2019 – květen 2020

58 634

14 600 881 Kč

Září 2020 – květen 2021

69 837

20 754 501 Kč

Proti chřipce a covidu lze očkovat v jeden den

Vakcínu proti chřipce lze aplikovat současně s vakcínou proti nemoci Covid-19, nebo jinou vakcínou, například proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo planým neštovicím. Pokud člověk absolvuje dvě očkování v jeden den, injekce se v takovém případě aplikuje do odlišných částí těla. Lepší však je zachovat mezi dvěma očkováními alespoň 14denní interval. Očkování proti chřipce se neprovádí u osob, které jsou v karanténě nebo izolaci pro onemocnění covid-19. Případná nepoznaná inkubační doba onemocnění covid-19 u osoby bez klinických známek choroby ale kontraindikací není.

Příspěvky z fondu prevence

Klientům, kteří nemají nárok na očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění, poskytuje Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR příspěvek z fondu prevence. Dospělým přispíváme až 1000 Kč, dětem až 1500 Kč. „V loňském roce využilo příspěvek 5756 našich klientů, jedná se tedy o mírný nárůst oproti roku 2019, kdy o příspěvek zažádalo 4083 klientů. Letos jsme rozhodli fondu prevence navýšit na dvojnásobek. Pro naše klienty jsme na vakcínu proti chřipce vyčlenili rekordní sumu 5 milionů korun.“ uvedla mluvčí Jana Schillerová.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

příspěvek

Zavádíme pořadová čísla na sezonní akce

27. 6. 2022 | #Pojištěnci | #Plátci

Vzhledem k tomu, že množství finančních prostředků ve fondu prevence, z něhož klientům vyplácíme různé příspěvky, je limitované, rozhodli jsme se zavést nový nástroj, který poskytne klientům jistotu, že mohou počítat se získáním příspěvku vyhlášeného

[více]

Dále z 211