Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Chřipka může letos zaútočit mnohem silněji než v minulých letech. Lidé ztratili imunitu. Proti chřipce a covidu lze očkovat v jeden den.
chřipka

23.9.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Chřipka může letos zaútočit mnohem silněji než v minulých letech. Lidé ztratili imunitu. Proti chřipce a covidu lze očkovat v jeden den.

Zatímco loni jsme se s chřipkou téměř nesetkali, letos může být vše jinak. Se sezónní chřipkou bude podle lékařů mnohem těžší bojovat, protože vybudovaná imunita lidem poklesla. Letos navíc hrozí souběh chřipkové a koronavirové epidemie. Lékaři varují aby lidé onemocnění nepodceňovali a nechali se očkovat. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR letos na očkování proti chřipce jen z Fondu prevence vyčlenila 5 milionů korun, což je téměř dvakrát více peněz než v roce 2020.

V Česku se každoročně nakazí asi 850 tisíc lidí, 1500 až 2000 lidí v souvislosti s chřipkou umírá. Těžší průběh chřipky hrozí zejména lidem, kteří trpí například chorobami srdce, ledvin, plic, cukrovkou či oslabenou imunitou. Ohroženi jsou osoby starší 65 let, těhotné ženy a nejmenší děti.

Očkování je účinný způsob ochrany

Vakcína proti chřipce je nejlepší nástroj, který k prevenci chřipky máme. Očkování je třeba opakovat každý rok – složení vakcíny se aktualizuje, protože struktura chřipkového viru se mění. Část populace si v loňském roce, kdy se chřipka nešířila, neposílila vůči viru imunitu. Pokud tedy dojde k významné změně jeho struktury, mohl by být virus výrazně agresivnější a tedy nebezpečný pro tu část populace, která nebude očkovaná. Proti chřipce se obvykle očkuje v říjnu a listopadu. Vakcínu by měl aplikovat váš praktický lékař. „Může se stát, že lékař nebude mít dostatek vakcín. V takovém případě lze požádat jakoukoli jinou ambulanci, se kterou má zdravotní pojišťovna smlouvu.“ uvádí mluvčí zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Jana Schillerová.

Přehled ZP MV ČR – úhrada vakcíny proti chřipce z veřejného pojištění

Období

Počet klientů

Náklady

Září 2019 – květen 2020

58 634

14 600 881 Kč

Září 2020 – květen 2021

69 837

20 754 501 Kč

Proti chřipce a covidu lze očkovat v jeden den

Vakcínu proti chřipce lze aplikovat současně s vakcínou proti nemoci Covid-19, nebo jinou vakcínou, například proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo planým neštovicím. Pokud člověk absolvuje dvě očkování v jeden den, injekce se v takovém případě aplikuje do odlišných částí těla. Lepší však je zachovat mezi dvěma očkováními alespoň 14denní interval. Očkování proti chřipce se neprovádí u osob, které jsou v karanténě nebo izolaci pro onemocnění covid-19. Případná nepoznaná inkubační doba onemocnění covid-19 u osoby bez klinických známek choroby ale kontraindikací není.

Příspěvky z fondu prevence

Klientům, kteří nemají nárok na očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění, poskytuje Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR příspěvek z fondu prevence. Dospělým přispíváme až 1000 Kč, dětem až 1500 Kč. „V loňském roce využilo příspěvek 5756 našich klientů, jedná se tedy o mírný nárůst oproti roku 2019, kdy o příspěvek zažádalo 4083 klientů. Letos jsme rozhodli fondu prevence navýšit na dvojnásobek. Pro naše klienty jsme na vakcínu proti chřipce vyčlenili rekordní sumu 5 milionů korun.“ uvedla mluvčí Jana Schillerová.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

srdce

O zdraví srdce je třeba se starat

29. 9. 2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Dnes je Světový den srdce a to je příležitost připomenout, že Česká republika patří mezi země, jejichž populace je zatížena vysokým rizikem rozvoje kardiovaskulárních (srdečně-cévních) onemocnění, jako jsou ischemická choroba srdeční (nedostatečné pr

[více]
kolonoskopie

Nebojte se kolonoskopie

25. 9. 2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Od roku 2000 probíhá v naší zemi screening (preventivní prohlídky rizikových osob) s cílem snížit v populaci výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku a úmrtnost na ni.

[více]

Dále z 211