Přejít k hlavnímu obsahu
Otázky

25.9.2020 | #Pojištěnci

Co je zdravotní pojištění a k čemu slouží?

Zdravotní pojištění je pro každého povinné a slouží, jednoduše řečeno, k tomu, aby mohla vaše zdravotní pojišťovna zaplatit tomu, kdo vám poskytne zdravotní službu, tedy např. za to, že vás lékař ošetří, předepíše léky, vyšetří na moderních přístrojích, provede laboratorní vyšetření, popřípadě vás hospitalizuje, operuje a pak doléčuje v lázních.

Platná legislativa ve většině případů stanoví rozsah péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění, tedy to, co je hrazeno plně, částečně nebo vůbec – některé služby si musí pacient připlatit, nebo zcela zaplatit sám jako např. příspěvkovou lázeňskou péči, některé platby u zubařů, doplatky za léky, některá vyšetření či očkování atd.

Zdravotní pojištění je v ČR postaveno na principu solidarity zdravých s nemocnými. Platíme do systému, a když potřebujeme zdravotní péči, bude nám zdravotní pojišťovnou za zákonem stanovených podmínek uhrazena. Díky tomu je ZP MV ČR schopna hradit klientům i tu nejnákladnější zdravotní péči, která si ročně vyžaduje náklady i ve výši desítek milionů korun. Za léčbu dvaceti nejnákladnějších klientů jsme například v loňském roce zaplatili téměř 188 milionů korun. Celkově nejdražším klientem se stal 14letý chlapec dlouhodobě léčený pro atypický hemolyticko-uremický syndrom, jehož léčba si v roce 2019 vyžádala náklady ve výši 13,3 mil. Kč. ZP MV ČR plánuje zaplatit za péči o své klienty v letošním roce 42 miliard korun. Průměrné roční náklady na zdravotní péči jednoho našeho pojištěnce překročí letos hranici 31 tisíc Kč.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211