Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Covid zastaví jen kolektivní imunita. Dejte se očkovat.
covid

28.7.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Covid zastaví jen kolektivní imunita. Dejte se očkovat.

Očkování proti covidu-19, které muselo být zpočátku pro velké množství zájemců regulováno tak, aby přednost dostali naši nejohroženější spoluobčané, dospělo do bodu, kdy je k dispozici dostatek vakcín i očkovacích kapacit, aby mohl být naočkován každý, kdo má zájem. Dejte se očkovat. Očkování doporučujeme všem klientům jako jedinou bezpečnou cestu, jak se před virem i všemi jeho mutacemi chránit.

V současné době se mohou nechat očkovat všechny osoby starší 12 let, děti do 16 let musí ale na očkování přijít v doprovodu zákonného zástupce. Očkování je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Jak se k očkování dostat

Základní možností je přihlásit se do libovolného očkovacího centra prostřednictvím centrálního rezervačního systému, který je přístupný všem na webové stránce Ministerstva zdravotnictví registrace.mzcr.cz. Kdo nemá přístup k internetu, může se na očkování domluvit se svým praktickým lékařem nebo zavolat na bezplatnou celostátní linku 1221. Novinkou posledních dní je pak postupné otevírání očkovacích míst, kam lze přijít bez předchozí registrace. Tato možnost už je k dispozici nejen v Praze, Brně a Ostravě, ale i na dalších místech v republice.

Neodmítejte očkování

Možná patříte k lidem, kteří nemoc covid-19 už prodělali, a proto se domníváte, že pro vás vakcinace nemá smysl. To je ale chybná úvaha. Jestliže jste už nemocí prošla, automaticky to neznamená, že jste imunnní proti dalšímu nakažení.

Pokud se bojíte, že Vám vakcína ublíží či vyvolá přehnanou reakci, hledejte ponaučení v informacích lékařů a odborníků. Vakcína se nemůže v těle chovat jako virus (napadat buňky a množit se v nich) ani nefunguje jako lék. Je ale schopna vyvolat obrannou reakci imunitního systému namířenou proti obdobné bílkovině, jakou obsahuje virus. Tělo si díky tomu vytvoří specifické protilátky a ty okamžitě zareagují, když se pak virem nakazíte, a ochrání vás před těžkým průběhem onemocnění covid-19.

Je pravda, že v naprosto vzácných případech může vakcína, stejně jako všechny běžně aplikované vakcíny či léky, které užíváme, vyvolat přehnanou reakci imunitního systému či jiné nežádoucí účinky. Vezměte ale v potaz, že nebezpečná imunitní reakce hrozí o to více, když se nakazíte přímo samotným virem bez vakcinace. Pokud se obáváte, že patříte k pacientům se zvýšeným rizikem nežádoucí reakce po očkování, řiďte se doporučením svého praktického lékaře.

Nevěřte dezinformacím

Ohledně očkování koluje mezi lidmi velké množství fám a mýtů vyvolávajících strach z vakcinace. Jsou to tvrzení, která nemají faktický základ, a proto je těžké je vyvracet. Například není pravda, že očkování způsobuje neplodnost, autizmus, mění naši DNA nebo že je vakcína magnetická. Není ani na místě odmítat vakcínu z toho důvodu, že byla vyvinuta v extrémně krátkém čase. Rychle vyvinout a vyrobit vakcíny se podařilo jen díky mimořádnému nasazení vědců z celého světa a jejich kolektivní snaze ukončit probíhající pandemii. Ani v minulosti se žádnou epidemii nepodařilo zvládnout bez nově vyvinutého léku či právě vakcinace.

Očkováním sebe sama pomáháte všem

Očkování považují odborníci v současné době za jediný efektivní způsob, jak zabránit dalšímu šíření viru a vzniku nových, nebezpečných mutací. Abychom mohli ochránit ohrožené skupiny našich spoluobčanů, musíme dosáhnout kolektivní imunity. Jen tak se vyhneme opětovnému růstu počtu hospitalizací a dalším lockdownům a omezením. Věříme, že se nám společnými silami podaří epidemii zvládnout a že se jako společnost co možná nejdříve vrátíme zpět do běžného života.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211