Přejít k hlavnímu obsahu

15.11.2019 | #Pojištěnci

Evropský antibiotický den 2019 apeluje na uvážlivé užívání antibiotik

Kampaň v rámci Evropského antibiotického dne volá po omezení užívání antibiotik v případech, kdy to není nezbytné. To platí především u virových onemocnění, jako jsou běžná nachlazení či chřipka. V takových situacích antibiotika nijak nepomůžou. V těchto případech je důležité naordinovat si především odpočinek a klid, ale nikoliv antibiotika. A už vůbec ne sami, třeba ze svých starých zásob, kdy jste antibiotika nevyužívali celá a zbytek nedali k likvidaci. To je velmi nebezpečné a může to vést až k neúčinnosti antibiotik.

Zachovat účinnost antibiotik je úkolem především pro vědce a lékaře, ale odpovědným přístupem ke správné léčbě antibiotiky může výsledek tohoto velkého úsilí ovlivnit každý.

Samozřejmě v první linii stojí lékaři, kteří antibiotika předepisují, ale důležitou roli hrají i samotní pacienti, a to svým odpovědným přístupem k antibiotické léčbě. I na to cílí letošní kampaň, jejímž cílem je nejen upozornit na rostoucí odolnost bakterií vůči antibiotikům, ale také apelovat na uvážlivé užívání antibiotik. A uvážlivé v tomto případě znamená, že se antibiotika používají pouze tehdy, pokud je to nutné, a to ve správné dávce, ve správném intervalu mezi jednotlivými dávkami a po předepsanou dobu.

Nevhodné, nebo chybné zacházení s antibiotiky posiluje odolnost mnoha druhů nebezpečných bakterií. Infekce a onemocnění, které pak rezistentní bakterie způsobují, jsou jen velice těžko léčitelná, protože antibiotika ztrácejí svou účinnost.

 

ZP MV ČR se připojuje k osvětě v rámci kampaně Evropského antibiotického dne tím, že upozorňuje na obezřetnost při užívání antibiotik a na dodržování zmíněných pravidel.

Co vlastně jsou antibiotika?

Antibiotika jsou léčivé přípravky, které dokážou zabíjet a likvidovat bakterie, nebo jim alespoň zabraňují v růstu. Tímto způsobem antibiotika v součinnosti s imunitním systémem léčí infekce způsobené bakteriemi. Antibiotika jsou ale účinná pouze proti bakteriálním infekcím. Správnou diagnózu může stanovit pouze lékař, který rozhodne, zda jsou antibiotika pro léčbu nezbytná.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

ZP

Od 2. srpna se mění podmínky komerčního pojištění cizinců pobývajících v ČR. Změny se netýkají cizinců, kteří jsou pojištěni v systému veřejného zdravotního pojištění v ČR.

29. 7. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle novely zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců, s účinností od 2. srpna 2021 platí, že cizinci, kteří nemohou být účastni systému veřejného zdravotního pojištění v ČR, uzavírají pro účely pobytu na území ČR, tzv.

[více]

Dále z 211