Úvodní strana

Přihláška
Pojištěnce

Zobrazit obsah sekce

Evropský antibiotický den 2019 apeluje na uvážlivé užívání antibiotik

Evropský antibiotický den 2019 apeluje na uvážlivé užívání antibiotik
15. 11. 2019

Kampaň v rámci Evropského antibiotického dne volá po omezení užívání antibiotik v případech, kdy to není nezbytné. To platí především u virových onemocnění, jako jsou běžná nachlazení či chřipka. V takových situacích antibiotika nijak nepomůžou. V těchto případech je důležité naordinovat si především odpočinek a klid, ale nikoliv antibiotika. A už vůbec ne sami, třeba ze svých starých zásob, kdy jste antibiotika nevyužívali celá a zbytek nedali k likvidaci. To je velmi nebezpečné a může to vést až k neúčinnosti antibiotik.

Zachovat účinnost antibiotik je úkolem především pro vědce a lékaře, ale odpovědným přístupem ke správné léčbě antibiotiky může výsledek tohoto velkého úsilí ovlivnit každý.

Samozřejmě v první linii stojí lékaři, kteří antibiotika předepisují, ale důležitou roli hrají i samotní pacienti, a to svým odpovědným přístupem k antibiotické léčbě. I na to cílí letošní kampaň, jejímž cílem je nejen upozornit na rostoucí odolnost bakterií vůči antibiotikům, ale také apelovat na uvážlivé užívání antibiotik. A uvážlivé v tomto případě znamená, že se antibiotika používají pouze tehdy, pokud je to nutné, a to ve správné dávce, ve správném intervalu mezi jednotlivými dávkami a po předepsanou dobu.

Nevhodné, nebo chybné zacházení s antibiotiky posiluje odolnost mnoha druhů nebezpečných bakterií. Infekce a onemocnění, které pak rezistentní bakterie způsobují, jsou jen velice těžko léčitelná, protože antibiotika ztrácejí svou účinnost.

 

ZP MV ČR se připojuje k osvětě v rámci kampaně Evropského antibiotického dne tím, že upozorňuje na obezřetnost při užívání antibiotik a na dodržování zmíněných pravidel.

Co vlastně jsou antibiotika?

Antibiotika jsou léčivé přípravky, které dokážou zabíjet a likvidovat bakterie, nebo jim alespoň zabraňují v růstu. Tímto způsobem antibiotika v součinnosti s imunitním systémem léčí infekce způsobené bakteriemi. Antibiotika jsou ale účinná pouze proti bakteriálním infekcím. Správnou diagnózu může stanovit pouze lékař, který rozhodne, zda jsou antibiotika pro léčbu nezbytná.

Z naší nabídky pro vás!

Služba LÉKAŘ NA TELEFONU pro naše pojištěnce

Aktuality

Akční nabídky

Bonusy

Program pro těhotné a ženy po porodu

Využijte příspěvek na vitamíny, ultrazvukové vyšetření, laktační poradkyni a mnohé další