Přejít k hlavnímu obsahu

14.4.2020 | #Pojištěnci

Generální ředitel ZP MV ČR: Péče na dálku by se měla hradit i po epidemii

Metody vyšetření pacientů na dálku jako je např. Virtuální klinika EUC, které se osvědčují v době koronavirové epidemie, by měly být z veřejného zdravotního pojištění hrazeny i po epidemii. Uvedl to generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR David Kostka ve středu 8. dubna v pořadu Euro.tv Roundtable.

„Vyšetření na dálku vítáme zvláště nyní, kdy je omezen přístup k praktickým a odborným lékařům. Zdravotníkům tuto distanční péči hradíme v rámci mimořádného režimu, ale měli bychom v tom pokračovat i po ukončení mimořádných opatření,“ dodal David Kostka.

„Chceme nasbírat relevantní data z klinické praxe, ale i osobní zkušenosti pacientů s distanční péčí. Na základě toho budeme schopni jako zdravotní pojišťovna lépe definovat kritéria hodnocení efektivity, hospodárnosti a účelnosti, a celkové kvality poskytování tohoto typu zdravotních služeb,“ je přesvědčen generální ředitel ZP MV ČR. Věří zároveň, že i pohled společnosti na telemedicínu v době „postkoronavirové“ se změní a lidé budou tento způsob péče častěji využívat. Tím by mohlo dojít i ke snížení enormně vysokého počtu návštěv u praktických lékařů v ČR.

ZP MV ČR začala spolupracovat s Virtuální klinikou EUC, která již nějaký čas nabízí pacientům možnost vyšetření na dálku. To spočívá v konzultaci prostřednictvím mobilu nebo počítače. Lékař následně vyhodnotí příznaky, spojí se s pacientem prostřednictvím chatu nebo videochatem a navrhne vhodný léčebný plán. V případě zjištění, že zdravotní stav pacienta vyžaduje osobní návštěvu u lékaře, je pacient objednán k dalším vyšetřením již v jedné z ordinací v síti 26 klinik EUC ve 14 městech po celé České republice. V rámci Virtuální kliniky je samozřejmostí založení zdravotní dokumentace, vystavení e-receptu, žádanky nebo e-neschopenky.

Velkou budoucnost v telemedicíně vidí i další účastníci diskuse, a to ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl či náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu a prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. Odborník na zdravotnické právo Petr Šustek v diskusi uvedl, že forma distanční péče by mohla být vhodná i pro zaměstnance velkých zaměstnavatelů.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

online konzultace

Ve spolupráci s klinikami EUC spouštíme na Plzeňsku a Ústecku společný projekt: online služby praktiků

25. 2. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Naši pojištěnci z Plzeňského a Ústeckého kraje budou mít brzy možnost zaregistrovat se u praktických lékařů klinik EUC, se kterými pak budou moci komunikovat na dálku. Podmínkou je, že už dosáhli věku 15 let a jsou schopni spojit se s ordinací pomocí digitálních technologií. Pilotní projekt s názvem Můj praktik online bude spuštěn v průběhu března.

[více]

Dále z 211