Přejít k hlavnímu obsahu

2.5.2019 | #Pojištěnci

Hemofilie: vzácná nemoc, jejíž léčba stojí miliony

Hemofilie: vzácná nemoc, jejíž léčba stojí miliony

 

Porucha srážlivosti krve – hemofilie je poměrně vzácné onemocnění, jehož léčba je však nesmírně drahá. Jen v loňském roce zaplatila ZP MV ČR za léčbu jednašedesáti klientů s hemofilií bezmála 68 milionů korun. V celé ČR je hemofilií postiženo kolem tisícovky lidí, vesměs mužů.

Nebude proto překvapením, že i tzv. nejdražším pojištěncem za loňský rok je pacient trpící tímto onemocněním. Jde o čtyřletého chlapce, jehož léčení v roce 2018 pojišťovnu stálo 17,6 milionu Kč. 

Drtivou část celkových loňských výdajů pojišťovny na léčbu hemofilie představovaly náklady na léky. „Z celkových 68 milionů spolkly 66,5 milionů korun výdaje za léky,“ upřesňuje mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková.

 

Život bez větších omezení

Onemocnění se podle závažnosti dělí do několika forem od lehké až po těžkou. Lehčí formy se projevují nezvykle dlouhým krvácením při úrazech nebo operacích. U těžších forem dochází k spontánnímu krvácení do kloubů, svalů, ale někdy i do zažívacího traktu a měkkých tkání v okolí dýchacích cest. Ve velmi závažných případech dochází i ke krvácení do mozku. Opakovaná krvácení pak vedou k trvalému poškození a invaliditě. Jelikož neexistuje lék, který by postižené dokázal hemofilie trvale zbavit, léčba pacientů probíhá formou preventivního dodávání chybějících srážecích faktorů přímo do krve. Pacienti pak mohou vést plnohodnotný život bez větších omezení.

 

Hemofilie A a B

Výraz hemofilie byl poprvé použit počátkem 19. století newyorským lékařem Johnem Ottou jako složenina dvou řeckých slov „haima“ neboli krev a „fília“ neboli náchylnost. Lze jej tedy chápat jako náchylnost ke krvácení. Hemofilie se podle nedostatku bílkoviny nutné k účinnému srážení krve dělí na typ A a B. Nejčastějším typem je hemofilie A – podle dat Českého svazu hemofiliků tímto typem v roce 2017 trpělo 936 z 1077 registrovaných českých hemofiliků.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

infolinka

ZP MV ČR rozšiřuje službu infolinky i pro klienty s poruchou či ztrátou řeči

3. 3. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR rozšířila službu poskytovanou v rámci své telefonní infolinky. Volající budou mít nově možnost využít technologie „text to speech“ při obousměrné komunikaci s operátorem infolinky. Pojišťovna chce touto službou převodu textu na řeč pomoci svým klientům se sluchovým či řečovým postižením, kteří potřebují zprostředkovat řeč operátora infolinky nebo svůj dotaz psanou formou.

[více]
odběr

Přihlaste se do studie. Čas už je jen do konce března

3. 3. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

S koncem března končí i možnost pro zájemce z řad veřejnosti přihlásit se do odborné studie průběžně sledující v jejich krvi přítomnost a množství specifických protilátek chránících před onemocněním covid-19. Testování spočívá u každého účastníka v odebrání celkem tří vzorků krve v šestiměsíčním intervalu, tedy tří vzorků v průběhu jednoho roku. Testy si dobrovolní účastníci studie platí sami, jen Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, která je podporovatelem projektu, svým klientům většinu nákladů uhradí.

[více]

Dále z 211