Přejít k hlavnímu obsahu

2.5.2019 | #Pojištěnci

Hemofilie: vzácná nemoc, jejíž léčba stojí miliony

Hemofilie: vzácná nemoc, jejíž léčba stojí miliony

 

Porucha srážlivosti krve – hemofilie je poměrně vzácné onemocnění, jehož léčba je však nesmírně drahá. Jen v loňském roce zaplatila ZP MV ČR za léčbu jednašedesáti klientů s hemofilií bezmála 68 milionů korun. V celé ČR je hemofilií postiženo kolem tisícovky lidí, vesměs mužů.

Nebude proto překvapením, že i tzv. nejdražším pojištěncem za loňský rok je pacient trpící tímto onemocněním. Jde o čtyřletého chlapce, jehož léčení v roce 2018 pojišťovnu stálo 17,6 milionu Kč. 

Drtivou část celkových loňských výdajů pojišťovny na léčbu hemofilie představovaly náklady na léky. „Z celkových 68 milionů spolkly 66,5 milionů korun výdaje za léky,“ upřesňuje mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková.

 

Život bez větších omezení

Onemocnění se podle závažnosti dělí do několika forem od lehké až po těžkou. Lehčí formy se projevují nezvykle dlouhým krvácením při úrazech nebo operacích. U těžších forem dochází k spontánnímu krvácení do kloubů, svalů, ale někdy i do zažívacího traktu a měkkých tkání v okolí dýchacích cest. Ve velmi závažných případech dochází i ke krvácení do mozku. Opakovaná krvácení pak vedou k trvalému poškození a invaliditě. Jelikož neexistuje lék, který by postižené dokázal hemofilie trvale zbavit, léčba pacientů probíhá formou preventivního dodávání chybějících srážecích faktorů přímo do krve. Pacienti pak mohou vést plnohodnotný život bez větších omezení.

 

Hemofilie A a B

Výraz hemofilie byl poprvé použit počátkem 19. století newyorským lékařem Johnem Ottou jako složenina dvou řeckých slov „haima“ neboli krev a „fília“ neboli náchylnost. Lze jej tedy chápat jako náchylnost ke krvácení. Hemofilie se podle nedostatku bílkoviny nutné k účinnému srážení krve dělí na typ A a B. Nejčastějším typem je hemofilie A – podle dat Českého svazu hemofiliků tímto typem v roce 2017 trpělo 936 z 1077 registrovaných českých hemofiliků.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

ZP

Změny v komerčním pojištění cizinců s dlouhodobým pobytem v ČR. Changes in the conditions of commercial insurance for foreigners residing in the Czech Republic.

29. 7. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Od 2. srpna se mění podmínky komerčního pojištění cizinců pobývajících v ČR.  Změny se netýkají cizinců, kteří jsou pojištěni v systému veřejného zdravotního pojištění v ČR. Podle novely zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců, s účinností od 2.

[více]

Dále z 211