Přejít k hlavnímu obsahu

28.11.2018 | #Pojištěnci

HIV je stále hrozbou. ZP MV ČR na léčbu loni vydala přes 68 milionů korun

Infekce HIV, která je příčinou rozvoje AIDS, patří v Česku k dlouhodobým problémům.

Podle údajů Českého statistického úřadu počet nakažených od roku 2012 setrvale narůstal. Loni sice došlo s 254 novými případy nakažených HIV k mírnějšímu poklesu, nicméně bylo zjištěno 47 nových případů onemocnění AIDS, což je dosud nejvyšší roční počet.

Tomu také odpovídají náklady vynaložené na léčbu nemoci. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP 211) loni na léčbu svých HIV pozitivních pojištěnců vydala 68,3 milionu korun. Z toho více než 62 milionů korun bylo vynaloženo na léky. Roční léčba jednoho pacienta vyjde v průměru na 280 tisíc korun.

Z aktuálních statistik ZP 211 vyplývá, že mezi klienty pojišťovny se v loňském roce léčilo 244 klientů s infekcí HIV, což je o 41 více ve srovnání s rokem 2016. Zvyšující se počet pacientů se promítá do nákladů na léčbu. „V roce 2017 jsme na léčení pacientů s HIV vynaložili 68,3 miliony korun, což je o 13,4 milionu více než v předchozím roce a dokonce o 27 milionů více než v roce 2015. Mezi pacienty převažují muži, kterých je celkem 216. Co se týče věkové kategorie, největší podíl zaujímají osoby od 30 do 44 let a nejvyšší výskyt nemocných připadá na Prahu (83), následuje Brno (26) a s velkým odstupem Ostrava (9),“ uvádí Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP 211.

HIV versus AIDS

K infekci HIV dochází v případě, kdy do organismu člověka pronikne tzv. infekční dávka viru. Existují tři způsoby přenosu viru – nechráněným pohlavním stykem, krevní cestou (injekční užívání drog, podání infikované krve nebo přípravků z ní vyrobených) a přenosem z nakažené matky na dítě. Inkubační doba trvá průměrně 3 týdny. Infikovaná osoba je zdrojem možné nákazy prakticky okamžitě po vniknutí viru HIV do organismu a nakažlivou zůstává až do konce svého života.

HIV virus negativně ovlivňuje obranyschopnost člověka. Napadá skupinu bílých krvinek zvanou T lymfocyty, které hrají významnou roli při obranyschopnosti lidského organismu. Virus se v nich množí a později krvinky zabíjí. Výrazný pokles počtu bílých krvinek pak vede k selhávání imunity a dochází k rozvoji onemocnění AIDS.  Celý proces, než HIV virus zničí imunitní systém a člověk onemocní, může trvat i několik let. Nelze ani s určitostí říci, zda se u všech HIV nakažených osob onemocnění projeví. U velké většiny z nich dochází k rozvoji některého z příznaků HIV/AIDS obvykle za 10 až 15 let po infekci, uvádí se v informační příručce Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Léčba je celoživotní

Vzhledem k oslabené imunitě se organismus nakaženého nedokáže bránit přídatným infekcím, kterým následně i podléhá. V dřívějších dobách bylo onemocnění smrtelné, většina infikovaných pacientů umírala do dvou let na parazitární, bakteriální, virové či plísňové infekce. Až po vývoji antiretrovirových léků se z něj stala nemoc chronická. První lék byl registrován v roce 1987, dnes už existuje několik různých antiretrovirotik, která se při léčbě většinou kombinují. Ačkoli má antiretrovirová terapie pouze omezený efekt, dokáže oddálit progresi onemocnění, a výrazně prodloužit a zkvalitnit život pacienta.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211