Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Hlídáte si mateřská znaménka? Pozor na zákeřný melanom
znaménko

24.5.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Hlídáte si mateřská znaménka? Pozor na zákeřný melanom

Nemocných s rakovinou kůže stále přibývá. Ročně je v ČR zhoubný melanom diagnostikován zhruba 2600 lidem. Pozitivním trendem je vysoký počet zachycení v jeho počátečních stadiích. ZP MV ČR podporuje včasnou diagnostiku příspěvkem z Fondu prevence na vyšetření mateřských znamének dermatoskopem.

Na léčbu rakoviny kůže vydává ZP MV ČR rok od roku čím dál vyšší částky. Za posledních pět let výdaje na léčbu melanomu vzrostly více než 2,5krát a v roce 2020 přesáhly 82,5 mil. Kč. „Aktuálně evidujeme 489 pacientů, průměrné roční náklady na jednoho nemocného činí téměř 169 tisíc korun,“ uvedla tisková mluvčí Hana Kadečková.

Zajímavé je, že ačkoliv je poměr nemocných mužů a žen téměř stejný – 214 mužů ku 275 ženám – náklady na léčbu jsou dvakrát vyšší u mužů než u žen. Důvodem může být fakt, že prevenci obecně více podceňují a k lékaři přicházejí pozdě. Zatímco záchyt melanomu v počátečním stadiu lze snadno vyléčit pomocí chirurgického zásahu, později je léčba komplikovaná a drahá, významně se zhoršuje i prognóza. Maligní melanom je nejnebezpečnější formou rakoviny kůže – zpočátku nenápadná skvrnka na kůži se totiž může v pokročilém stadiu rozvinout do rozsáhlých orgánových metastáz.

Prevence a vyšetření pomocí dermatoskopu

U melanomu, podobně jako u řady dalších nemocí, hraje významnou roli preventivní vyšetření. Velké zkvalitnění diagnostiky přinesla v posledních letech dermatoskopie. Jde o metodu, která používá zvláštním způsobem upravenou osvětlenou lupu. Ta prosvítí vrchní vrstvy kůže, a lékař tak dokáže zachytit změny struktury a barvy, které nemusí být na první pohled patrné.  

Na kontrolu kožních znamének pomocí dermatoskopu poskytuje ZP MV ČR již několik let finanční příspěvek z Fondu prevence, dospělým ve výši 500 Kč a dětem až 1500 Kč. Zájem o toto vyšetření je každým rokem větší. Loni pojišťovna klientům na toto vyšetření přispěla bezmála dva miliony korun. Obecně se doporučuje nechat si znaménka zkontrolovat jedenkrát ročně.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211