Přejít k hlavnímu obsahu
Koronavirus

2.11.2020 | #Pojištěnci

I v karanténě nebo izolaci kvůli covid - 19 musíte být ošetřeni. Jen je třeba dodržovat pravidla

Vážení klienti, jste v karanténě nebo covid pozitivní, potřebujete lékařské ošetření či konzultaci a nevíte co dělat? Pro tyto případy vám nabízíme několik základních rad, jak postupovat:

Nejprve kontaktujte svého ošetřujícího lékaře nebo zdravotníka. Nikoli však osobně,
návštěvou v ordinaci, ale vzdálenou, tzv. distanční formou, tzn. po telefonu, pomocí video hovoru nebo e-mailem.

Popište své aktuální zdravotní problémy, položte svoje dotazy nebo žádosti o radu. Zároveň sdělte, že jste, pokud to lékař neví, v karanténě nebo izolaci pro onemocnění covid - 19. Lékař vyhodnotí vaše potíže, včetně epidemiologického rizika, a doporučí další postup.

Distanční péče

Pro konzultaci na dálku mohou lékaři, ale i fyzioterapeuti, kliničtí logopedi, kliničtí psychologové nebo adiktologové použít domluvené a ZP MV ČR hrazené zdravotní výkony.

V jejich rámci vám mohou lékaři, nejčastěji registrující praktický lékař, také vystavit elektronicky recept, dočasnou pracovní neschopnost, ošetřování člena rodiny nebo žádanku na laboratorní vyšetření koronaviru. Mohou vystavit i listinné doklady, jako je např. poukaz na léčebnou pomůcku, žádanka na nejrůznější vyšetření, přepravu sanitkou, apod. a tyto zaslat například Českou poštou.

Akutní problémy

V případě akutních problémů vás lékař nesmí odmítnout, i když jste v karanténě nebo izolaci kvůli onemocnění covid-19, ale musí se s vámi domluvit, třeba i distančně, na dalším postupu.

Vyžaduje-li váš zdravotní stav, aby vás lékař vyšetřil osobně, ale situaci nevyřešila konzultace na dálku s vaším ošetřujícím nebo registrujícím lékařem, popř. se vám s ním nepodařilo spojit nebo dokonce návštěvu v ordinaci odmítl, pak nejlépe po předchozí telefonické domluvě navštivte urgentní příjem v nejbližší nemocnici nebo kontaktujte linku 155 a konzultujete postup s operačním střediskem Zdravotnické záchranné služby.

Co když bolí zuby

Neodkladný stomatologický problém, který nevyřeší ani volně prodejná analgetika nebo např. antibiotika vystavená v rámci distanční konzultace na eRecept, můžete - opět po předchozí telefonické domluvě – řešit návštěvou nejbližší stomatologické pohotovosti. Aktuální seznam najdete na stránkách místně příslušného krajského úřadu, jeho odboru zdravotnictví.

 

Věříme, že se v této situaci neocitnete, ale pokud vám konkrétní lékař odmítne poskytnout zdravotní péči, je potřebné o této skutečnosti písemně informovat zdravotní pojišťovnu a odbor zdravotnictví místně příslušného krajského úřadu.

 

Vaše ZP 211

 

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211