Přejít k hlavnímu obsahu
Podnikatel

18.12.2020 | #Pojištěnci | #Plátci

Jste podnikatel a zvolil jste od ledna paušální daň? Své zdravotní pojišťovně nemusíte nic hlásit

Milí klienti, podnikatelé – OSVČ. Jak jistě víte, máte možnost od ledna 2021 začít hradit jednotný odvod - tzv. paušální daň. Nebudete tedy muset podávat daňové přiznání ani přehledy o příjmech a výdajích své zdravotní pojišťovně. Nemusíte jí ani hlásit přechod do režimu paušální daně. To za vás udělá finanční správa prostřednictvím Centrálního registru pojištěnců.

Věříme, že vše o paušální dani už jste si zjistili, ale protože opakování je matka moudrosti, přinášíme vám stručný přehled toho nejdůležitějšího:

Pouze jedna platba

Pokud se rozhodnete pro paušální daň, budete hradit pouze jednu platbu (zálohu) na účet finančního úřadu. Pro rok 2021 byla výše paušální daně stanovena na částku 5 469 Kč měsíčně. V této sumě je zahrnuta záloha na daň z příjmu fyzické osoby ve výši 100 Kč, minimální zdravotní pojistné ve výši 2 393 Kč a minimální sociální pojistné ve výši 2 976 Kč.

Není vhodná pro všechny

Paušální daň si může zvolit ten OSVČ, který je účasten důchodového a zdravotního pojištění, není plátcem DPH, není společníkem veřejné obchodní společnosti ani komplementářem, v předcházejícím zdaňovacím období neměl příjmy převyšující jeden milion korun, k 1. lednu 2021 nevykonává činnost, ze které plynou příjmy ze závislé činnosti a do 11. ledna 2021 podá správci daně oznámení o vstupu do paušálního režimu.

Přijdete o možnosti daňových slev

Je třeba upozornit, že pokud vstoupíte do režimu paušální daně, přijdete o možnost uplatnit všechny daňové slevy a úlevy, tedy např. slevu na poplatníka, na manžela či manželku, na děti či slevu na invaliditu, odečíst úroky z hypoték apod. V případě veřejného zdravotního pojištění budete hradit částku z minimálního vyměřovacího základu daného roku, což znamená, že v režimu paušální daně nebudete moci využívat možnosti pro nehrazení nebo snížení zálohy za veřejné zdravotní pojištění pod hranici minimálního vyměřovacího základu.

Spočítejte si, zda se vám změna vyplatí

Ministerstvo financí pro vás připravilo kalkulačku, díky které zjistíte, zda právě vám se vyplatí přejít na paušální daň či nikoliv. Kalkulačku s názvem „Vyplatí se vám paušální daň“ naleznete zde. Příjem oznámení o vstupu do paušálního režimu daně již finanční správa spustila, a proto v případě vašeho zájmu neváhejte a oznámení na finanční správě podejte.

Formulář interaktivního oznámení o vstupu do paušálního režimu naleznete zde.

Formulář oznámení o vstupu do paušálního režimu pro tisk naleznete zde.

Co zdravotní pojišťovna?

Opakujeme, že zdravotní pojišťovnu nemusíte o přechodu na paušální daň informovat (to za vás udělá finanční správa) a zdravotní pojišťovna ani nekontroluje podmínky zákona o dani z příjmu ve věci paušální daně.  Jak už jsme uvedli, o vašem přestupu do paušálního režimu nás bude informovat výhradně správce daně prostřednictvím Centrálního registru pojištěnců.

Přejeme vám hodně štěstí

Vaše ZP MV ČR

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211