Úvodní strana

Přihláška
Pojištěnce

Zobrazit obsah sekce

Jste unavení? Možná za to může artritida

Jste unavení? Možná za to může artritida
15. 10. 2018

Velká únava nemusí být jen důsledkem náročného životního stylu či oslabené imunity.

V mnoha případech je také prvním příznakem závažnějších onemocnění. Jedním z nich je i chronické autoimunitní onemocnění kloubů zvané revmatoidní artritida.

V loňském roce se s touto nemocí potýkalo 25 600 klientů Zdravotní pojišťovny ministerstva ČR (ZP MV ČR), což je srovnatelné číslo s rokem předchozím. Náklady na léčbu však přesto rostly. Z roku na rok o 18 milionů korun. Loni ZP MV ČR za léčbu artritidy zaplatila téměř 330 milionů korun. „Zatímco v roce 2016 jsme na léčbu artritidy vynaložili 310 milionů korun, loni to bylo při srovnatelném počtu pacientů o 18 milionů více. Více než polovinu z této částky představovaly náklady na léky,“ říká tisková mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková.

Únava zhoršuje kvalitu života

Až 70 % pacientů s revmatoidní artritidou trápí nadměrná únava a vyčerpání. Mnozí z nich ji dokonce považují za výrazně větší nepříjemnost než další z typických příznaků – bolest kloubů.

Pocit nesmírné únavy negativně ovlivňuje každodenní život pacientů. Jednak omezuje jejich fyzickou aktivitu, jednak zhoršuje jejich náladu i komunikaci s ostatními lidmi. Zaměstnání, ale také běžné aktivity a koníčky, například práce na zahradě, vaření nebo sport se stávají obtížně zvladatelnými. Lidé s artritidou často trápí i nekvalitní spánek, což má další nepříznivý dopad na náladovost, vyčerpanost a stres.

Artritida si nevybírá, více však trápí ženy

Artritidou je ve světě postiženo přibližně 1 % dospělé populace, v Evropě pak trpí některou z forem artritidy či revmatického onemocnění více než 100 milionů lidí. Onemocnění se vyskytuje prakticky v každém věku, nevyhýbá se dokonce ani dětem.  Mezi pacienty však převládají ženy, nemocí jsou postiženy 2–3krát častěji než muži. S tím korespondují i statistiky ZP MV ČR. „Z celkového počtu našich pojištěnců léčících se s artritidou, bylo 18 130 žen, což je téměř 71 % všech nemocných,“ potvrzuje Kadečková.

Podle lékařů nemoc zkracuje život pacientů o přibližně 10 až 15 let. Vedle únavy patří mezi její příznaky také teplota, nechutenství a úbytek na váze, bolest, ztuhlost a otok kloubů – nejčastěji jde o klouby rukou, prstů a nohou. Zcela vyléčit nemocného s revmatoidní artritidou nelze. Pomocí léků se tlumí bolest a další příznaky nemoci.

Z naší nabídky pro vás!

Služba LÉKAŘ NA TELEFONU pro naše pojištěnce

Aktuality

Akční nabídky

Bonusy

Program pro těhotné a ženy po porodu

Využijte příspěvek na vitamíny, ultrazvukové vyšetření, laktační poradkyni a mnohé další