Přejít k hlavnímu obsahu

30.4.2020 | #Pojištěnci

Kojencům do dvou let zaplatí očkování proti meningokoku pojišťovna

Očkování proti meningokokové nákaze skupiny B pro děti v prvním půlroce života a proti skupinám A, C, W a Y v průběhu druhého roku života dítěte bude od května letošního roku hrazené z veřejného zdravotního pojištění, tedy zdravotní pojišťovnou. 

Bude i nadále zařazeno mezi nepovinná očkování, ale pokud si ho rodiče pro své dítě v uvedeném věkovém rozpětí vyžádají, nebudou za ně nic platit. Úhradu provede jejich zdravotní pojišťovna. Změnu přináší novela zákona o ochraně veřejného zdraví.

„Meningokokové infekce jsou nesmírně závažným onemocněním přímo ohrožujícím život pacienta, proto změnu vítáme. Věříme, že opatření zajistí zvýšení počtu očkovaných dětí proti meningokoku. Právě malé děti, které ještě nemají zralý imunitní systém, jsou nemocí nejvíce ohroženy,“ okomentoval změnu generální ředitel ZP MV ČR David Kostka.

Starším klientům bude ZP MV ČR i nadále nabízet příspěvek na očkování z fondu prevence: dětem až 1000 Kč, dospělým až 500 Kč. Pojišťovna navíc umožňuje rodičům postoupit svůj příspěvek dítěti. V loňském roce ZP MV ČR na očkování proti meningokoku přispěla klientům z fondu prevence více než 3,3 mil. Kč. Je to v pořadí druhý nejvíce využívaný příspěvek z těch, která pojištěnci ZP MV ČR čerpají na očkování.

Co je meningokok

Meningokokové infekce jsou závažné onemocnění způsobující různé formy zánětů mozkových blan (hnisavé meningitidy) nebo celkové horečnaté onemocnění (sepse, šok). Nemoc má velmi často dramaticky rychlý průběh, kdy v krátké době, během pouhých několika hodin, dojde z plného zdraví k životu ohrožujícímu selhání organizmu. Celosvětově se výskyt jednotlivých typů liší podle regionu, u nás je nejrozšířenější typ B, následuje C. Mimo dětí a mladých lidí má očkování proti meningokokovým onemocněním velký význam také pro osoby cestující do oblastí s výskytem meningokokových infekcí. Před nemocí může ochránit očkování.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211