Přejít k hlavnímu obsahu

15.4.2020 | #Pojištěnci

Kolorektální karcinom lze zachytit dřív, než se projeví. ZP MV ČR loni na léčbu vynaložila přes 287 milionů Kč

Rakovina tlustého střeva a konečníku je nejčastějším druhem karcinomu trávicího ústrojí u nás. Jedná se přitom o typ, který je velmi dobře ovlivnitelný prevencí. Klíčovou roli hraje správná životospráva, díky níž lze snížit riziko vzniku karcinomu. Zásadní je ale rovněž záchyt případné nemoci v raném stádiu. Při včasném rozpoznání pak může být prognóza na vyléčení velmi dobrá.

Výdaje na léčbu nemoci se poslední roky drží na podobné úrovni, což potvrzují i údaje Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. „Na léčbu kolorektálního karcinomu vydala ZP MV ČR loni více než 287 milionů korun. Na úrovni kolem tří set milionů korun se roční výdaje na léčbu pohybují poslední tři roky. Aktuálně je mezi našimi klienty 1540 pacientů s touto diagnózou,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí pojišťovny.

V České republice je zhoubný nádor tlustého střeva či konečníku zjištěn u více než 7 600 lidí ročně, téměř polovina z nich pak tomuto onemocnění podlehne. U mužů je výskyt i úmrtnost vyšší. Přes tato vysoká čísla lze ale v posledních letech pozorovat pozitivní trend – počet nových případů i úmrtnost meziročně klesá o 1 %. Klesající úmrtnost souvisí se zavedením adresného zvaní občanů k preventivnímu vyšetření na rakovinu kolorektálního karcinomu, jež u nás funguje od roku 2014. Cílem je zachycení nádoru v časném stádiu, kdy nemocní ještě nemusí pozorovat žádné příznaky.

Screening nemoci

Při screeningu na kolorektální karcinom se využívá především test na okultní krvácení do stolice a kolonoskopie. Muži a ženy ve věku od 50 do 54 let mají z veřejného zdravotního pojištění zdarma nárok na test na okultní krvácení do stolice, a to jednou ročně.

Mladší lidé si jej musí hradit sami. ZP MV ČR svým pojištěncům na tento test nabízí finanční příspěvek ve výši 500 korun ročně, a to v rámci svého programu prevence onkologických onemocnění. Mohou si o něj zažádat pojištěnci od 40 do 50 let věku.

Lidé starší 55 let mají pak nárok na tento test jednou za dva roky, nebo mohou využít screeningovou kolonoskopii. Ta je z tohoto hlediska nejlepší možností, jak kolorektální karcinom odhalit. Vyšetření pak stačí podstoupit pouze jednou za deset let.

Léčba při včasném záchytu

Zákeřnost rakoviny tlustého střeva nebo konečníku spočívá v tom, že v časném stadiu nemusí být přítomny žádné příznaky. Později se může objevit zácpa nebo průjem, stopy krve ve stolici, bolesti břicha nebo například anémie. V případě včasného odhalení nemoci je léčba relativně jednoduchá a rychlá. Při odhalení nádoru ve velmi časném stadiu může být dostatečným řešením endoskopické odstranění polypu ve střevě, v případě nádoru konečníku pak použití operačního rektoskopu.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

online konzultace

Ve spolupráci s klinikami EUC spouštíme na Plzeňsku a Ústecku společný projekt: online služby praktiků

25. 2. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Naši pojištěnci z Plzeňského a Ústeckého kraje budou mít brzy možnost zaregistrovat se u praktických lékařů klinik EUC, se kterými pak budou moci komunikovat na dálku. Podmínkou je, že už dosáhli věku 15 let a jsou schopni spojit se s ordinací pomocí digitálních technologií. Pilotní projekt s názvem Můj praktik online bude spuštěn v průběhu března.

[více]

Dále z 211