Přejít k hlavnímu obsahu

27.1.2020 | #Pojištěnci

Koronaviry – hrozí nová epidemie?

Od prosince minulého roku se denně ve zprávách dozvídáme o novému druhu virové infekce, která se rychle šíři mezi lidmi. První případy vypuknutí nemoci podobné závažnějším příznakům nachlazení a zápalu plic doprovázenému horečkou jsou hlášeny z Asie. Infekci způsobuje doposud málo popsaný nový druh koronaviru, který Světová zdravotnická organizace pojmenovala zkratkou 2019-nCoV. Máme mít obavy před hrozící pandemií?

K nejvážnějším infekcím způsobeným tímto typem virů patřila v roce 2003 epidemie SARS v jihovýchodní Asii, která si vyžádala až 8 096 lidských životů. Pro zastavení epidemie musela Světová zdravotnická organizace s lokálními vládami podniknout poměrně drastická opatření. Další epidemie již měly daleko méně závažný průběh. Popsaná byla epidemie MERS, která postihla u pacientů kromě plic i ledviny. Aktuální průběh epidemie nemá tak těžký průběh, přesto je jeho šíření alarmující a nelze vyloučit, že bude infekce zavlečena i do Evropy.

 

Co jsou to koronaviry?

Koronaviry jsou viry, v jejichž jádru se nachází ribonukleová kyselina. Jejich obal je složený z lipidů, ze kterých do prostoru po celém obalu vyčnívají hrotíky nebo tyčinky (spikes), které pak při mnohonásobném zvětšení a na fotografiích pořízených elektronovým mikroskopem připomínají královskou korunu (odtud název „corona“). Viry jsou velmi často původci veterinárních nákaz ve velkochovech, jako jsou například infekční záněty průdušek u drůbeže, průjmy u prasat, nemoci skotu, ovcí, psů, koček i myší. V 60. letech minulého století se objevila první popsaná onemocnění u lidí, pravděpodobně nakažených od zvířat. U lidí onemocnění probíhala jako tzv. „běžná nemoc z nachlazení“. Koronaviry se mohou šířit z člověka na člověka formou kapénkové infekce, tedy vzdušnou cestou.

 

 

Epidemie koronaviru v datech

Dne 21. ledna 2020 proběhlo urgentní zasedání Světové zdravotnické organizace (WHO) k situaci kolem nově popsané nákazy 2019-nCoV virem. Doposud se o šíření infekce ví toto:

 • prosinec 2019 – první nemocní ve městě Wu-chan, provincie Chu-pej, Čína,
 • 31. prosince 2019 – vydáno první hlášení oficiálních čínských autorit o závažném nárůstu počtu nemocných zánětem plic ve městě Wu-chan,
 • do 3. ledna 2020 – jen v daném městě 44 nakažených pacientů,
 • 7. ledna 2020 – čínští vědci identifikují nový typ koronaviru,
 • 11. ledna 2020 – vládní autority určují pravděpodobné ohnisko nákazy – velkotržnici s masem a rybami ve městě Wu-chan,
 • 12. ledna 2020 – vědci sdílí rozklíčovanou genetickou sekvenci koronavirů s dalšími státy, aby tak umožnili včasnou diagnostiku nákazy,
 • 13. ledna 2020 – poprvé hlášena nákaza v Thajsku, cestující z Wu-chanu,
 • 15. ledna 2020 – hlášena první nákaza v Japonsku, rovněž spojená s pobytem v provincii Chu-pej,
 • 20. ledna 2020 – hlášen první záchyt nemoci v Koreji a USA,
 • 21. ledna 2020 – zasedá Světová zdravotnická organizace a vyhlašuje opatření na nadnárodní úrovni a národní úrovni v Číně, Thajsku, Japonsku, Jižní Koreji,
 • další země (např. Austrálie) zavádějí letištní screening teploty a karanténní opatření pro lety z této provincie a zvažují celková zvýšená opatření u všech letů z Číny,
 • 22. ledna 2020 – zasedá WHO, další nákazy v Macau a na Tchaj-wanu.

Epidemie nového onemocnění podobného závažnější chřipce a zápalu plic se doposud rozšířila do 14 čínských provincií. Onemocnění postihuje lidi v aktivním ekonomickém věku, doposud si vyžádalo 17 životů. Počet nemocných a nakažených v Číně roste exponenciálně, jen do 21. ledna, tedy za měsíc od vypuknutí epidemie, se počet zachycených nemocných zvýšil na 700, přičemž odborníci odhadují, že celkově může být nemocných až kolem 4 000 (odhady amerického centra pro kontrolu nemocí).

Inkubační doba je až jeden týden, proto může být těžké identifikovat nemoc letištním screeningem tělesné teploty a oddělenými koridory na letišti i masivními opatřeními v samotných městech výskytu nemoci, tak jako tomu bylo při opatřeních proti infekci SARS.
Nelze však vyloučit, že se i vy s podobnými opatřeními například při exotických dovolených o jarních prázdninách potkáte.

 

Evropa – máme se bát?

Evropské státy jsou doposud mimo nebezpečí. Mnohá národní ministerstva zdravotnictví i Ministerstvo zdravotnictví ČR vydávají upozornění pro turisty a obchodníky cestující do tohoto regionu a doporučují omezit cesty do regionu, případně používat roušku k ochraně dýchacích cest. Přímé letecké spojení s touto čínskou provincií z Prahy nemáme. Obávanou situací je nyní především příchod čínského Nového roku, který již tento týden uvedl do pohybu miliony čínských cestujících. Ti se na tento svátek obvykle vracejí do rodné země a pobývají s rodinou. Po jejich návratu do zemí Evropské unie bude riziko zavlečení nákazy jistě vyšší.

 

Autorka: MUDr. Gianna Conti, MBA
Podklad: Statement of WHO, 21. 1. 2020

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

ZP

Od 2. srpna se mění podmínky komerčního pojištění cizinců pobývajících v ČR. Změny se netýkají cizinců, kteří jsou pojištěni v systému veřejného zdravotního pojištění v ČR.

29. 7. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle novely zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců, s účinností od 2. srpna 2021 platí, že cizinci, kteří nemohou být účastni systému veřejného zdravotního pojištění v ČR, uzavírají pro účely pobytu na území ČR, tzv.

[více]

Dále z 211