Přejít k hlavnímu obsahu

9.4.2020 | #Pojištěnci

Lázeňská péče v době epidemie nemoci Covid-19

Vážení klienti, mimořádná opatření, související se snahou zastavit šíření nákazy koronavirem v ČR, se dotkla i lázeňské péče. Lázně v této době nepřijímají nové klienty do péče. Prosíme o trpělivost, zatím není jasné, jak se bude situace vyvíjet, a za jak dlouho se vrátí provoz léčeben a lázní do normálu. Bezprostředně po ukončení krizových opatření vlády, tzn. v okamžiku, kdy bude zřejmé, že bude opět povoleno přijímat nové pacienty do lázeňské péče, budou přijata rychlá efektivní řešení, aby se poskytování lázeňské péče vrátilo co nejdříve do standardního provozu.

Nabízíme vám základní informace, reagující na vaše dotazy. Informace budou průběžně doplňovány a podle vývoje situace aktualizovány. Prosíme, sledujte web ZP MV ČR.

  • Prodlužování návrhů na komplexní péči

Platnost návrhu je daná zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, § 33 odst. 4, a to 3 měsíce. Zatím platí informace, že návrhy neprodlužujeme, ale pojištěnec si může nechat návrh aktualizovat, znovu potvrdit vystavujícím lékařem.

Nezbytná vyšetření pro vystavení návrhu musí být provedena v termínech odpovídajících potřebě posouzení dynamiky procesu onemocnění, standardně by neměla být starší 2 měsíců. V mezidobí mohlo dojít k radikální změně zdravotního stavu, indikaci je proto potřeba ověřit a pak potvrdit.

Lhůty stanovené zákonem z hlediska léčebného efektu u základních pobytů neprodlužujeme: V případě, že ošetřující lékař doporučí lůžkovou léčebně rehabilitační péči, je možné ji realizovat místo v lázních, v odborné rehabilitační léčebně, kde není zákonem stanovené omezení lhůty pro nástup.

Lhůty, stanovené zákonem z hlediska léčebného efektu u opakovaných pobytů, lze prodloužit. V těchto případech je za současného stavu zdůvodnitelné lhůty pro opakovaný pobyt prodloužit. Tedy, když např. pojištěnec z důvodu karantény nenastoupí do lázní, následně si nechá aktualizovat návrh i pokud byl překročen interval pro opakování. Prodloužení lhůty tolerujeme u opakovaného pobytu až o 3 měsíce.

  • Předčasné ukončení

V případě předčasného ukončení do 5 dnů bude návrh stornován. Lze schválit nový návrh v plné délce.

V případě předčasného ukončení do 10 dnů u 21 denního pobytu nebo do 14 dnů u 28 denního pobytu lze na nový návrh dokončit léčení na zbývající počet dní daných Indikačním seznam pro konkrétní indikaci, nejpozději však do 6 měsíců od ukončení předčasně ukončeného pobytu.

  • Zpracování návrhů

Návrhy na lázeňskou péči, doručené do ZP MV ČR, byly standardně zpracované a odeslané do lázní.

Nový návrh na lázeňskou péči doporučujeme v současné době neodesílat, ale ponechat u sebe pro případnou aktualizaci.

Při jakékoliv změně vývoje v oblasti lázeňské léčebně rehabilitační péče vás budeme neprodleně informovat.       

 

V Praze 8. 4. 2020

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211