Přejít k hlavnímu obsahu

4.3.2019 | #Pojištěnci

Na léčení rakoviny tlustého střeva ZP 211 loni vydala 282 milionů Kč

Rakovina tlustého střeva je v České republice druhé nejčastěji diagnostikované onkologické onemocnění. Ročně u nás přibývá kolem 8 000 nových případů, nemoci podlehne každý rok až 3 500 Čechů.

„Na léčbu tohoto onkologického onemocnění ZP 211 vydala loni 282 milionů korun. Poslední tři roky se výdaje pohybují přibližně na stejné úrovni. S rakovinou tlustého střeva se léčí zhruba 1 500 klientů ZP MV ČR,“ uvedla tisková mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

Stejně jako u ostatních nádorových onemocnění, i u karcinomu tlustého střeva závisí úspěšnost léčby na včasné diagnóze. K té pomáhají preventivní testy okultního krvácení nebo krevní testy Septin 9, na které přispívá i ZP 211. „V rámci prevence karcinomu tlustého střeva přispívá ZP 211 částkou až 500 korun ročně na vyšetření pacientům v nejrizikovější skupině od 40 do 50 let věku. Starší lidé mají vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění,“ upřesňuje Kadečková.

Zásadní je včasné odhalení

Také díky včasnému záchytu nemoci se od roku 2006 úmrtnost v ČR snížila o více než 20 %. Při léčbě karcinomu tlustého střeva hraje zásadní roli jeho včasné odhalení. V případě zachycení nemoci v prvním stádiu existuje 86% šance na přežití. V České republice se v posledních letech zvyšuje dostupnost i kvalita prevence. Využívá se především imunochemický test na okultní krvácení do stolice či screeningová kolonoskopie. Nově pak i krevní test Septin 9, který lze provést jako první krok při detekci kolorektálního karcinomu.

Důležitý zdravý životní styl

Při boji s nádorem tlustého střeva je klíčová primární prevence, jejímž cílem je snížení či odstranění rizikových faktorů, které mají na vznik nádoru přímý a prokazatelný vliv - tj. nadváha, nedostatek pohybu, nezdravá strava, konzumace alkoholu a kouření.

Součástí každodenního života by proto měl být pravidelný alespoň půlhodinový pohyb a pestrá vyvážená strava obsahující různé druhy zeleniny, ovoce a luštěnin.  Naopak vyhnout bychom se měli potravinám bohatým na tuky a sacharidy, omezit spotřebu červeného masa a výrazně slaných jídel.

Spíše než grilování či smažení je vhodnější úpravou jídla vaření. Alkohol brání regeneraci buněk DNA tlustého střeva, je proto důležité zásadně omezit či zcela vynechat jeho konzumaci. Důležitým preventivním opatřením je vzdát se kouření, neboť kolorektální karcinom je, stejně jako řada dalších nádorů, často spojen s nikotinismem – pravděpodobnost onemocnění aktivních kuřáků je dvojnásobná.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211