Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Na očkování proti „klíšťovce“ je teď nejvhodnější čas. ZP 211 vám přispěje
očkování klíšťovka

10.2.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Na očkování proti „klíšťovce“ je teď nejvhodnější čas. ZP 211 vám přispěje

Než se naplno rozběhne vakcinace proti covidu-19, lze čas využít na jiné, rovněž důležité očkování - proti klíšťové encefalitidě. Česká republika patří k tzv. endemické oblasti a klíšťata, která toto infekční virové onemocnění přenášejí, se vyskytují na celém našem území.

V rámci Evropské unie je ČR zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy. Sezóna klíšťat v České republice nastává od března do listopadu. Doposud neexistuje spolehlivá léčba klíšťové encefalitidy, kterou zapříčiňují. Jediným bezpečným způsobem, jak se tomuto onemocnění bránit, zůstává očkování. ZP 211 vám na ně přispěje. „Našim pojištěncům nabízíme příspěvek na různé druhy vakcín, jakožto součást prevence mnohých infekčních onemocnění, tedy i klíšťové encefalitidy. V roce 2021 jsme tento příspěvek navýšili. Dospělí tak mohou letos žádat o 1000 Kč, děti až o 1500 Kč,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí pojišťovny.

Přestože je vakcína účinným a jednoduchým způsobem prevence, proočkovanost proti klíšťové encefalitidě je u nás stále nízká – 29 %. Pro srovnání – v sousedním Rakousku dosahuje až 88 %. Výskyt případů tohoto onemocnění přitom stále roste a v roce 2020, kdy úřady evidovaly 854 případů nákazy, byl dokonce nejvyšší za posledních 9 let. Stejně tak narůstá aktivita klíšťat, a to i vzhledem ke stále mírnějším zimám. Klíšťata je tak dnes možné najít i na zahradách či v městských parcích, nebo dokonce ve výše položených oblastech, kde se dříve vůbec nevyskytovala.

Jak a kdy se nechat očkovat

Schéma očkování proti klíšťové encefalitidě se skládá ze tří vakcín. Doporučuje se začít v zimě, obecně lze ale očkovat celoročně. Očkování v chladných měsících je vhodné zejména kvůli tomu, že si tělo do nástupu sezóny, kdy jsou klíšťata nejvíce aktivní, stihne vytvořit dostatek protilátek. Druhá vakcína se podává 1 až 3 měsíce po první, třetí pak po dalších 5 až 12 měsících. Důležité je nezapomínat ani na udržovací, tzv. booster dávky v pravidelných 3 až 5letých intervalech. Tyto dávky se již nedostanou k až 69 % očkovaných.

Očkování je doporučováno všem, ale hlavně lidem od středního věku, protože s věkem stoupá závažnost onemocnění. Právě u starších lidí je ovšem proočkovanost nižší. Klíšťová encefalitida se projevuje často ve dvou fázích, kdy v té první jsou příznaky podobné těm chřipkovým, nebo ji nemocný ani nezaznamená. Po přechodné úlevě pak může následovat druhá fáze nemoci. V tomto stádiu již může virus postihnout centrální nervový systém a dochází k rozvoji závažných onemocnění, jako jsou záněty mozku, mozkových blan či míchy. Léčba trvá několik týdnů až měsíců, kdy člověka zcela vyřadí z běžného života a může zanechat trvalé následky, jako jsou poruchy spánku nebo soustředění, dlouhodobá únava, třes, deprese, někdy i obrna končetin a obličeje.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211