Přejít k hlavnímu obsahu

9.4.2020 | #Pojištěnci

Náklady na léčbu hemofilie se za pět let zdvojnásobily

ZP MV ČR eviduje mezi svými více než 1,3 milionu klientů 67 pacientů trpících hemofilií - vzácným dědičným onemocněním s poruchou srážlivosti krve. Náklady pojišťovny na léčbu pacientů se v průběhu pěti let zdvojnásobily a loni přesáhly 70 milionů korun.

Průměrné náklady na léčbu jednoho nemocného činily loni více než jeden milion korun. Většina z vynaložených výdajů je za léky. Nemocní jsou výhradně muži, a to od dětí po seniory. Nemoc se týká všech věkových skupin. ZP MV ČR eviduje jak čtyřleté, tak i 85leté pacienty. Mezi dětmi do čtyř let je sedm pacientů, u dospělých nad 85 let dva pacienti.

Mužská záležitost

V České republice se s hemofilií aktuálně léčí téměř tisíc pacientů, většinou mužů. Defektní gen způsobující hemofilii se totiž nachází na „mužském“ chromozomu X. Ženy jsou v naprosté většině případů pouze přenašečky tohoto genu a hemofilie se u nich objevuje jen výjimečně.

Nemocní s hemofilií nemají dostatek srážecího faktoru. To znamená, že i po menších zraněních či operativních zákrocích mohou ztratit velké množství krve, než se rána zacelí. Nemoc má lehčí i těžší formy – u nejtěžší může docházet ke spontánnímu krvácení do kloubů, ale třeba i do měkkých tkání a svalů, nebo dokonce do mozku.

Zatím neexistuje lék, který by mohl pacienty hemofilie trvale zbavit. Léčba probíhá pouze preventivním doplňováním chybějícího srážecího faktoru přímo do krve. U těžších forem je nutné praktikovat tuto léčebnou metodu dvakrát až třikrát týdně, proto je také léčba hemofiliků tak nákladná.

Zejména v dětském věku se musí pacient vyvarovat rizikových aktivit, při nichž může dojít ke zraněním spojeným s krvácením a všímat si případných příznaků vnitřního krvácení. Při správném dodržování léčby nicméně hemofilici mohou žít dlouhý, naplněný a téměř „normální“ život. V pátek 17. dubna si připomeneme Světový den hemofilie.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211