Přejít k hlavnímu obsahu

9.4.2020 | #Pojištěnci

Náklady na léčbu hemofilie se za pět let zdvojnásobily

ZP MV ČR eviduje mezi svými více než 1,3 milionu klientů 67 pacientů trpících hemofilií - vzácným dědičným onemocněním s poruchou srážlivosti krve. Náklady pojišťovny na léčbu pacientů se v průběhu pěti let zdvojnásobily a loni přesáhly 70 milionů korun.

Průměrné náklady na léčbu jednoho nemocného činily loni více než jeden milion korun. Většina z vynaložených výdajů je za léky. Nemocní jsou výhradně muži, a to od dětí po seniory. Nemoc se týká všech věkových skupin. ZP MV ČR eviduje jak čtyřleté, tak i 85leté pacienty. Mezi dětmi do čtyř let je sedm pacientů, u dospělých nad 85 let dva pacienti.

Mužská záležitost

V České republice se s hemofilií aktuálně léčí téměř tisíc pacientů, většinou mužů. Defektní gen způsobující hemofilii se totiž nachází na „mužském“ chromozomu X. Ženy jsou v naprosté většině případů pouze přenašečky tohoto genu a hemofilie se u nich objevuje jen výjimečně.

Nemocní s hemofilií nemají dostatek srážecího faktoru. To znamená, že i po menších zraněních či operativních zákrocích mohou ztratit velké množství krve, než se rána zacelí. Nemoc má lehčí i těžší formy – u nejtěžší může docházet ke spontánnímu krvácení do kloubů, ale třeba i do měkkých tkání a svalů, nebo dokonce do mozku.

Zatím neexistuje lék, který by mohl pacienty hemofilie trvale zbavit. Léčba probíhá pouze preventivním doplňováním chybějícího srážecího faktoru přímo do krve. U těžších forem je nutné praktikovat tuto léčebnou metodu dvakrát až třikrát týdně, proto je také léčba hemofiliků tak nákladná.

Zejména v dětském věku se musí pacient vyvarovat rizikových aktivit, při nichž může dojít ke zraněním spojeným s krvácením a všímat si případných příznaků vnitřního krvácení. Při správném dodržování léčby nicméně hemofilici mohou žít dlouhý, naplněný a téměř „normální“ život. V pátek 17. dubna si připomeneme Světový den hemofilie.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

online konzultace

Ve spolupráci s klinikami EUC spouštíme na Plzeňsku a Ústecku společný projekt: online služby praktiků

25. 2. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Naši pojištěnci z Plzeňského a Ústeckého kraje budou mít brzy možnost zaregistrovat se u praktických lékařů klinik EUC, se kterými pak budou moci komunikovat na dálku. Podmínkou je, že už dosáhli věku 15 let a jsou schopni spojit se s ordinací pomocí digitálních technologií. Pilotní projekt s názvem Můj praktik online bude spuštěn v průběhu března.

[více]

Dále z 211