Úvodní strana

Přihláška
Pojištěnce

Zobrazit obsah sekce

Náklady na léčbu hemofilie se za pět let zdvojnásobily

Náklady na léčbu hemofilie se za pět let zdvojnásobily
9. 4. 2020

ZP MV ČR eviduje mezi svými více než 1,3 milionu klientů 67 pacientů trpících hemofilií - vzácným dědičným onemocněním s poruchou srážlivosti krve. Náklady pojišťovny na léčbu pacientů se v průběhu pěti let zdvojnásobily a loni přesáhly 70 milionů korun.

Průměrné náklady na léčbu jednoho nemocného činily loni více než jeden milion korun. Většina z vynaložených výdajů je za léky. Nemocní jsou výhradně muži, a to od dětí po seniory. Nemoc se týká všech věkových skupin. ZP MV ČR eviduje jak čtyřleté, tak i 85leté pacienty. Mezi dětmi do čtyř let je sedm pacientů, u dospělých nad 85 let dva pacienti.

Mužská záležitost

V České republice se s hemofilií aktuálně léčí téměř tisíc pacientů, většinou mužů. Defektní gen způsobující hemofilii se totiž nachází na „mužském“ chromozomu X. Ženy jsou v naprosté většině případů pouze přenašečky tohoto genu a hemofilie se u nich objevuje jen výjimečně.

Nemocní s hemofilií nemají dostatek srážecího faktoru. To znamená, že i po menších zraněních či operativních zákrocích mohou ztratit velké množství krve, než se rána zacelí. Nemoc má lehčí i těžší formy – u nejtěžší může docházet ke spontánnímu krvácení do kloubů, ale třeba i do měkkých tkání a svalů, nebo dokonce do mozku.

Zatím neexistuje lék, který by mohl pacienty hemofilie trvale zbavit. Léčba probíhá pouze preventivním doplňováním chybějícího srážecího faktoru přímo do krve. U těžších forem je nutné praktikovat tuto léčebnou metodu dvakrát až třikrát týdně, proto je také léčba hemofiliků tak nákladná.

Zejména v dětském věku se musí pacient vyvarovat rizikových aktivit, při nichž může dojít ke zraněním spojeným s krvácením a všímat si případných příznaků vnitřního krvácení. Při správném dodržování léčby nicméně hemofilici mohou žít dlouhý, naplněný a téměř „normální“ život. V pátek 17. dubna si připomeneme Světový den hemofilie.

Z naší nabídky pro vás!

Služba LÉKAŘ NA TELEFONU pro naše pojištěnce

Aktuality

Akční nabídky

Bonusy

Program pro těhotné a ženy po porodu

Využijte příspěvek na vitamíny, ultrazvukové vyšetření, laktační poradkyni a mnohé další