Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Nárok na úhradu nepovinného očkování má od Nového roku více pojištěnců
očkování

| #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Nárok na úhradu nepovinného očkování má od Nového roku více pojištěnců

Zákon o veřejném zdravotním pojištění přináší od 1. ledna 2022 několik změn, jimiž se rozšiřuje souhrn zdravotnických služeb, přístrojů a pomůcek hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Některé z novinek se týkají očkování. Seznamte se s nimi.

Změny v očkování se dotknou všech věkových kategorií. U dětí se rozšiřují věková rozmezí pro aplikace vakcín proti meningokokům, dospělí pojištěnci mají nově nárok na úhradu očkovací látky proti klíšťové encefalitidě a rozšiřuje se také okruh rizikových pacientů, kteří mají nárok na úhradu očkování proti chřipce.

Očkování proti chřipce

Doposud měli toto nepovinné očkování hrazené všechny osoby nad 65 let věku, pacienti po chirurgickém odstranění sleziny nebo po transplantaci krvetvorných buněk, pacienti se závažným chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo s diabetem a také lidé umístění ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

Nově vzniká nárok na hrazené očkování nejen po, ale také před plánovaným chirurgickým odstraněním sleziny. A možnost nechat se naočkovat oproti chřipce na účet veřejného zdravotního pojištění mají nově také zdravotničtí a jiní odborní pracovníci ve zdravotnictví (plná úhrada je v tomto případě vázána na ekonomicky nejméně náročnou variantu vakcíny).

Očkování proti meningokokovým infekcím

Doposud bylo očkování proti meningokoku skupiny B hrazeno v případě, že bylo zahájeno do dovršení šestého měsíce věku dítěte, a očkování proti meningokokovým skupinám A, C, W, Y v případě, že bylo provedeno (jednou dávkou) ve druhém roce života dítěte.

Nově se očkování proti meningokoku skupiny B hradí, pokud je zahájeno do dovršení dvanáctého měsíce věku dítěte nebo v období od čtrnácti let do dovršení patnáctého roku věku, a očkování proti meningokokům A, C, W, Y, je-li provedeno (jednou dávkou) v době od 1. do 2. roku nebo od 14 do 15 let věku. Plná úhrada je vázána na ekonomicky nejméně náročnou variantu vakcíny, tedy teoreticky je možný nějaký doplatek.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Toto očkování nebylo dosud zdravotními pojišťovnami hrazeno. Nově mají nárok na jeho úhradu z prostředků veřejného zdravotního pojištění všichni zájemci ve věku nad 50 let.

Očkování proti HPV

Vakcína chrání proti infekci způsobené lidskými papilomaviry (HPV). Jde o jednu z nejčastějších sexuálně přenosných infekcí, která může způsobit zhoubný nádor děložního čípku, konečníku, penisu hrtanu, kořene jazyka či krčních mandlí.

Před virem se lze efektivně chránit očkováním, které má být v optimálním případě aplikováno ještě před zahájením sexuálního života. Proto mají očkování proti HPV hrazené ze zdravotního pojištění jak dívky, tak chlapci tehdy, je-li zahájeno v době od dovršení 13. do dovršení 14. roku věku. Od letoška vzniká nárok na hrazené očkování také po uplynutí této lhůty, a to v případě, že aplikace jedné nebo více dávek musela být odložena pro nepříznivý zdravotní stav očkovaného.

Upozorňujeme klienty, že na očkování, které je nově zahrnuto do služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění, není možno nadále čerpat od zdravotních pojišťoven příspěvek z fondu prevence. V případě, že se pro takové očkování (poskytované „zdarma“) rozhodnete, požádejte o tento výkon svého praktického lékaře nebo zdravotnické zařízení, které má s naší pojišťovnou uzavřenou smlouvu. Ověřte si předem, že za očkování nebudete nic platit. Pokud byste lékaři za očkování zaplatili, nemůžete od nás dodatečně požadovat proplacení úhrady.

Vaše ZP 211

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

ZaP

Vyrážíme s prevencí za vámi

| #Pojištěnci | #Plátci

V červenci začíná již čtvrtý ročník naší každoroční osvětové roadshow Zdraví a prevence s 211. Míříme do dalších měst po celé republice, kde se roadshow ještě nekonala, abychom návštěvníkům zprostředkovali základní preventivní vyšetření.

[více]

Dále z 211