Přejít k hlavnímu obsahu

3.1.2018 | #Pojištěnci

Nekouřit je zdravé. ZP 211 vás podpoří ve snaze přestat

Budoucnost medicíny by neměla spočívat jen v léčení nemocí, ale v jejich předcházení. Filosofií Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra je podpora prevence a zdravého životního stylu. A k tomu bez výhrady patří i nekouření,“ říká lékař a generální ředitel ZP 211 David Kostka.

Proto se ZP 211 rozhodla podpořit letos ty, kteří s kouřením chtějí přestat. Pokud svoji snahu berou vážně a navštíví Centrum pro závislé na tabáku či poradenské centrum pro odvykání kouření, mohou od své „dvěstějedenáctky“ získat příspěvek 500 Kč na léčivé přípravky na podporu odvykání kouření, jako jsou např. náplasti, žvýkačky, či přípravek Champix.

Kouření je nemoc a způsobuje další nemoci. V tabákovém kouři bylo identifikováno více než 4000 chemikálií, z nichž kolem stovky jsou kancerogeny, tedy látky, které mohou způsobit rakovinu. Podle odborníků prý na 15 vykouřených cigaret připadá průměrně jedna mutace. „Kouření nezpůsobuje zdaleka jen rakovinu plic, ale prakticky všechny typy nádorových onemocnění. Namátkou jmenujme leukemii, nádory močového měchýře, děložního čípku, prostaty, žaludku a celého zažívacího traktu,“ uvádí MUDr. Eva Králíková z Ústavu hygieny a epidemiologie a Centra pro závislé na tabáku II. interní kliniky 1. LF UK a V FN v Praze. Podle ní polovina kuřáků zemře v průměru o 15 let dříve než stejná skupina nekuřáků. Jedna cigareta stojí v průměru až 30 minut života.

 

Za každé páté úmrtí může kouření

V České republice je kouřením způsobeno téměř každé páté úmrtí. Ročně v důsledku kouření zemře 18 000 lidí. A jak dodává doktorka Králíková, umírají především na nádorová onemocnění (8000 úmrtí včetně 5000 úmrtí na rakovinu plic), na nemoci srdce a cév (7000 úmrtí) a nemoci dýchacího ústrojí (2000 úmrtí), což je především chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Zbylá tisícovka úmrtí připadá na několik dalších desítek nemocí. Kouření totiž ovlivňuje úplně celé tělo.

To už stojí za úvahu cigarety navždy zahodit. Přestat kouřit má smysl v kterémkoliv věku. Například cévy jsou tabákovým kouřem poškozovány už při malé expozici. Stačí tedy jen pár cigaret denně, dokonce stačí i pobyt v zakouřeném prostředí a dopady se projeví brzy: „Ale zároveň riziko rychle klesá. Už druhý den poté, co přestanete kouřit, se riziko infarktu snižuje o třetinu,“ dodává MUDr. Králíková a připomíná výzkum v zemích, kde přijali naprostý zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách dříve než v ČR. Hned od druhého dne tam klesl počet infarktů v průměru o 17 %.

 

Pomoci může sportování

Znečištěné životní prostředí způsobuje vznik rakoviny plic jen u 5 % populace. Stále tedy platí, že největším zabijákem jsou tabákové výrobky. Koncentrace toxických látek, které vdechuje kuřák je mnohonásobně větší než při běžné inhalaci znečistěného ovzduší.

Při odvykání kouření může podle odborníků pomoci i sport. Bylo prokázáno, že lidé po sportovní aktivitě mají menší chuť na cigaretu. Jakákoliv aktivita, například už jen rychlá chůze alespoň 30 minut 3x týdně, snižuje - v důsledku snížení cholesterolu, krevního tlaku a zlepšení výkonu srdce - riziko kardiovaskulárních onemocnění a zároveň pomáhá zlepšovat funkce plic. Prostě, nekouřit je zdravé.

Podrobné informace o příspěvku a nároku na něj najdete na zde.

 

Co dělat, když chci přestat kouřit

  • Zajít do lékárny a koupit si volně prodejný nikotin, který je k dostání v pěti formách jako náplast, žvýkačka, inhalátor, pastilka či mikrotableta.
  • Navštívit odborného lékaře, který poradí jak postupovat a předepíše účinné léky na zmírnění abstinenčních příznaků. Pokud chce někdo přestat kouřit sám, má 3% šanci, že za rok nebude kouřit. Jestliže navštíví praktického lékaře, šance na úspěch se zvýší na 10 až 15 %. Pokud začne chodit do specializovaného centra, má šanci na úspěch víc než 40 %.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211