Přejít k hlavnímu obsahu

23.4.2020 | #Pojištěnci

Neodkládejte očkování dětí ani v době epidemie, vyzývají vakcinologové

Odborníci z České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) se obracejí na rodiče dětí, zejména kojenců a batolat, aby neodkládali plánovaná očkování kvůli koronavirové epidemii.

„Benefit očkování v těchto věkových kategoriích převyšuje riziko přenosu infekce v očkujících zdravotnických zařízeních. Očkovací látky nepoškozují imunitní systém, ani nezvyšují riziko infekce COVID-19.“ informuje ČLS JEP.

Naopak, při odložení očkování se zvyšuje riziko závažného onemocnění pro dítě a při poklesu proočkovanosti existuje reálná hrozba vzniku dalších epidemií, především spalniček a černého kašle. Významné odkládání aplikace některých vakcín dětem by pak mohlo vést ke katastrofickým následkům v podobě rozvoje dalších souběžně probíhajících epidemií, ohrožujících lidské životy, a to i životy dětí, varují vakcinologové.

Očkování zachrání miliony životů ročně

Podle vakcinologů by při každé návštěvě lékaře měly být podány všechny vakcíny indikované na základě věku a rizikových faktorů. „Samostatné podávání jednotlivých vakcín zbytečně zvyšují potřebu návštěv zdravotnického zařízení, což není za současné epidemiologické situace žádoucí,“ doplňuje se ve stanovisku ČLS JEP.

Očkování patří k nejdůležitějším nástrojům prevence infekčních onemocnění a používání vakcín zabraňuje milionům lidských úmrtí ročně.

Očkování je nutné odložit pouze v případě, že dítě je v karanténě pro onemocnění COVID-19 nebo má zvýšenou teplotu či příznaky akutního onemocnění. V těchto případech se pokračuje v očkování po skončení karantény nebo vymizení příznaků akutního onemocnění.

Příspěvek od ZP MV ČR

Veškeré povinné očkování v ČR je hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. ZP MV ČR přispívá na nehrazená očkování jak dětem, tak dospělým klientům z fondu prevence. Dospělí mohou čerpat až 500 Kč, děti 1000 až 2000 Kč v případě, že rodiče postoupí svůj příspěvek dítěti.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211