Přejít k hlavnímu obsahu

4.5.2018 | #Pojištěnci

Nepodceňujte změny na kůži, může jít o zhoubný melanom

Díváte se na svoji kůži? Pozorujete, jak se vám mění či rostou pihy a mateřská znaménka? Že ne? Měli byste. Změny na kůži mohou být naprosto neškodné, ale také smrtelně nebezpečné. Může jít o zhoubný melanom.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP 211) eviduje mezi svými klienty více než 450 těch, kteří se s tímto onemocněním léčí. Loni jejich léčba pojišťovnu stála 56 milionů korun. „Zajímavé je, že ačkoliv poměr nemocných mužů a žen je vcelku stejný – 232 ku 225, náklady na léčbu mužů jsou významně vyšší než u žen,“ uvedla tisková mluvčí ZP 211 Hana Kadečková.

Zatímco léčení žen pojišťovnu vyšlo loni na 16,7 milionu korun, léčení mužů si vyžádalo přes 39 milionů. „O důvodech můžeme jen spekulovat. Faktem ale je, že náklady na léčbu maligního melanomu rostou s pokročilostí onemocnění. Nabízí se proto úvaha, že muži přistupují ke svému zdraví s menší zodpovědností než ženy a nedbají tolik na prevenci. K lékaři přicházejí později – s již rozvinutým onemocněním – a jejich léčba je pak nákladnější. Žádným průzkumem to však podloženo nemáme,“ dodala Kadečková.

 

Včasná diagnostika může zachránit život

Pokud se melanom podchytí včas, je velká šance na úplné vyléčení. Proto je vhodné nezapomínat na prevenci, jedenkrát ročně navštívit kožního lékaře a nechat si vyšetřit pigmentové změny (pihy a mateřská znaménka), nejlépe digitálním dermatoskopem.

Obrátit se můžete na svoji zdravotní pojišťovnu, často jsou totiž tyto preventivní prohlídky součásti příspěvkových programů. „ZP MV ČR svým klientům na preventivní vyšetření kůže přispívá částkou až 500 Kč z fondu prevence. Zájem o příspěvek každoročně roste – zatímco v roce 2016 o něj zažádalo 928 klientů, loni to bylo již 1 580,“ upozornila Kadečková.

 

Největším rizikem je spálená kůže

Největším rizikem vzniku melanomu je opalování a spálení kůže. Dermatologové varují, že už jedno až dvě spálení na slunci zvyšuje riziko vzniku melanomu u žen 1,5krát a u mužů 2,8krát. V minulosti postihoval častěji starší osoby, jeho výskyt se však v poslední době se změnou životního stylu a cíleným opalováním přesouvá i do mladších věkových kategorií. Např. u žen mezi 30 a 34 lety je druhým nejčastějším typem rakoviny hned za karcinomem prsu. Velmi rizikové je opalování v dětském věku.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR trpělo kožním nádorem v roce 1970 zhruba 4 000 lidí, v roce 2015 jich bylo už přes 26 400.

 

Nezapomínejte na prevenci!

Letos se bude konat již dvanáctý ročník akce Stan proti melanomu v Praze, Brně a Ostravě. Preventivní akce začne 10. a 11. května 2018 v Praze na Václavském náměstí (na úrovni ulice Opletalova), pokračovat bude 14. května v Brně (nám. Svobody) a skončí 15. května v Ostravě (Avion Shopping Park). Každý den vždy od 10 do 18 hodin. Více informací na www.melanom.cz.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211