Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. O lázeňské rekondiční pobyty po prodělaném covidu je velký zájem. Zdravotní pojišťovna 211 přispívá i samoplátcům
lázně

29.9.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

O lázeňské rekondiční pobyty po prodělaném covidu je velký zájem. Zdravotní pojišťovna 211 přispívá i samoplátcům

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR začala v roce 2021 nově poskytovat příspěvek 3 500 Kč svým klientům, kteří si zaplatili ozdravný pobyt v lázních zaměřený na rekondici organizmu po prodělaném onemocnění covid-19. Příspěvek je určen všem jejím pojištěncům ve věku od 19 let výše, pokud jako samoplátci absolvovali ve smluvních lázeňských léčebně-rehabilitačních zařízeních alespoň týdenní pobyt (uhradili nejméně šest nocí).

„Zaznamenáváme stále častěji případy pacientů, kteří prodělali covid-19 ambulantně, vyléčili se z akutní infekce, ale přesto se ani po týdnech či měsících stále necítí v uspokojivé kondici. Objevují se u nich zdravotní potíže, kterými dříve netrpěli, jako je například celková slabost, chronická únava, dušnost, kašel, nespavost, zažívací potíže a podobně,“ říká ředitelka zdravotnického úseku Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra MUDr. Zdeňka Salcman Kučerová, MBA.

Podle údajů, které má pojišťovna o svých klientech k dispozici na základě vykázané zdravotní péče od smluvních poskytovatelů zdravotních služeb, jen za první polovinu roku 2021 prodělalo prokazatelně onemocnění covid-19 více než 120 tisíc z nich, tedy téměř 10 procent. „Kolik z nich ale trpí tzv. postcovidovým syndromem, bohužel nevíme. Toto číslo se nedá z výkaznictví zatím jednoduše zjistit, protože postcovidový syndrom nemá svoji specifickou identifikaci danou mezinárodní klasifikací nemocí,“ vysvětluje Salcman Kučerová.

Nárok na plně hrazenou, komplexní lázeňskou léčebně-rehabilitační péči má pacient jen v případě, že mu pobyt v lázních indikuje lékař internista, pneumolog nebo rehabilitační specialista. Lázně jsou předepisovány pacientům, kteří byli hospitalizováni pro komplikovaný covidový zánět plic. Pojišťovna eviduje jen za první polovinu letošního roku u svých pojištěnců s touto indikací přes 170 schválených návrhů umožňujících čerpat lázeňskou léčebně-rehabilitační péči. Na lázeňskou léčbu každého z nich vynaložila téměř 30 tisíc korun. Ostatní pojištěnci mohou podstoupit lázeňskou rehabilitaci jen jako samoplátci. Právě těm je určen příspěvek 3 500 korun z fondu prevence.

Lázně jsou plné

Zájem o ozdravné a léčebné pobyty v lázních je v letošním roce obrovský, jak dokládá například lázeňské město Poděbrady, které se tradičně těší velikému zájmu hostů. „Od uvolnění restrikcí v lázeňském a hotelovém provozu, jsme zahájili provoz prakticky z nuly na sto procent,“ říká ředitelka lázeňského hotelu Spa Hotel Felicitas Gabriela Váňová.

Podle Váňové se oproti minulým obdobím prodloužila i délka pobytu. Největší zájem je o týdenní pobyty za účelem postcovidové rehabilitace či preventivního zlepšení kondice. Při vstupní lékařské prohlídce se lázeňští terapeuti snaží vybrat procedury podle konkrétních zdravotních problémů každého klienta. Dýchací obtíže zlepšuje kyslíková terapie, inhalace a dechová cvičení s fyzioterapeutem. Kardiální potíže zmírňují uhličité koupele a cílená rehabilitace. Problémy s pohybovým aparátem příznivě ovlivňuje komplexní přístup, který zahrnuje například cvičení v bazénu, v tělocvičně, aplikaci plynových injekcí, elektroléčbu, teplé obklady apod. „Někteří hosté letos přijeli do lázní poprvé a jsou velmi pozitivně překvapeni, jak i týdenní pobyt vylepší jejich zdravotní stav, kondici i psychickou pohodu,“ dodává Váňová. Cena za šest nocí s léčebným programem a plnou penzí ve Felicitas se pohybuje od 15 500 korun výše.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211