Přejít k hlavnímu obsahu
Očkování

2.10.2020 | #Pojištěnci

Obavy nejsou na místě, vakcín na chřipku je na letošek výrazně víc než kdykoli jindy

Vážení klienti,

touto cestou bychom rádi přispěli ke zklidnění situace kolem vakcín proti chřipce, která vzniká pod enormním mediálním tlakem a současnou epidemiologickou situací. Všechny zaměstnanecké zdravotní pojišťovny v tomto postupují společně a koordinovaně.

Očkování proti chřipce, které v minulých letech nepatřilo na přední místa v žebříčku zájmu a to až tak, že se muselo v loňském roce likvidovat více než 37 000 nakoupených očkovacích dávek, je letos naopak v hledáčku všech médií.

Navzdory aktuální situaci, věříme, že se i letos podaří postupně zajistit očkovací látku pro zájemce o očkování.

Očkovací sezóna začíná teprve nyní v říjnu. Zdravotní pojišťovny zajistily pro očkování od výrobců 870 tisíc vakcín, které jsou nyní distribuované do ordinací lékařů, podle jejich vlastních objednání, do gesce kterých očkování spadá. Žádná ze zdravotních pojišťoven nedisponuje očkovacími vakcínami na svých klientských centrech, z toho důvodu ani nedokážeme vyhovět vaši žádosti o individuální zajištění chřipkové vakcíny.

Vzniklá situace a veliký zájem o očkování proti chřipce je novinkou pro všechny subjekty působící ve zdravotnictví. Pokud se nám i díky této komplikované situaci podaří nastolit nový trend, a zvýšit celkovou proočkovanost v české populaci, bude to mít s odstupem času pozitivní efekt na celou společnost.

Všechno společně zvládneme, přejeme klidné dny.

Vaše „dvěstějedenáctka"


 

Prohlášení Svazu zdravotních pojišťoven:

V médiích se objevily obavy z nedostatku vakcín na chřipku. Ty, jsou ale bezdůvodné – vhodné očkovací období proti chřipce je cca od polovina října do konce roku a dodavatelé nyní postupně lékaře zásobují.

V roce 2018 se pro potřeby osob, které mají ze zákona nárok na úhradu očkování proti chřipce ze zdravotního pojištění, využilo 516 tisíc dávek z celkového počtu 674 tisíc, vloni pak 557 tisíc z celkového počtu 748 tisíc. Zbylé dávky použili samoplátci, přičemž ale pravidelně zůstávaly tisíce dávek nevyužity, protože o ně nebyl zájem.

Na letošek je již výrobci garantováno 870 tisíc dávek, tedy asi o třetinu víc. V tomto ohledu mohou být lidé, samozřejmě pokud nevypukne iracionální panika v klidu,“ říká prezident SZP ČR Ladislav Friedrich. „Budeme spolupracovat se Sdruženími praktických lékařů i dalšími očkovacími pracovišti tak, aby těm lékařům, kteří třeba špatně odhadli svoji letošní potřebu, nebo si zapomněli dodávky včas objednat, vypomohli lékaři, u nichž naopak hrozí, že o jimi objednané vakcíny nebude zájem. Přednost také budou mít lidé z tzv. ohrožených skupin, což jsou mj. lidé nad 65 let nebo rizikoví pacienti s imunodeficitem,“ dodává.

Objednané množství dávek dlouhodobě pokrývá v ČR potřebu očkovat skupiny nemocných s chronickým onemocněním či jinou indikací i zájemce ostatní, dle zkušeností z předchozích let. Bude dovezena tzv. tetravakcína, tj. vakcína obsahující antigeny 4 kmenů chřipky. Obecně tato vakcína má vyšší účinnost než vakcína s menším počtem antigenů. Vakcíny se začaly do ČR dovážet v průběhu září 2020, lékaři je budou mít k dispozici nejpozději

Svaz zdravotních pojišťoven České republiky

Svaz zdravotních pojišťoven sdružuje všech 6 zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven v České republice. Svaz hájí společné zájmy zdravotních pojišťoven a jejich klientů ve vztahu ke státním organizacím, profesním svazům a poskytovatelům zdravotní péče s hlavním cílem zkvalitňovat služby pro své klienty. Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny poskytují služby pro cca 4,7 mil. pojištěnců. Více informaci naleznete na webových stránkách www.szpcr.cz.

Kontakt pro média: Ivo Měšťánek, CHM Communications, mestanek@chmc.cz

Tisková zpráva ke stažení zde.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211