Přejít k hlavnímu obsahu
zuby

16.3.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Pečujete správně o svůj chrup? Přinášíme pět nejčastějších mýtů o čištění zubů

Krásné zuby nejsou pouze estetickou záležitostí. Důležité je rovněž udržovat je zdravé. Při zanedbané péči o chrup totiž riskujeme nejen nevzhledný úsměv, ale i to, že se naše ústní dutina stane místem chronického zánětu. A ten pak může škodit celému tělu. Základem pro zdravé zuby by měly být pravidelné návštěvy u zubaře i dentálního hygienisty, a především důkladná domácí péče. Ani dnes řada z nás netuší, jak správně o své zuby pečovat a mezi lidmi stále koluje řada mýtů. Jaké jsou tedy ty nejčastější?

1. Zkažené zuby jako rodinné dědictví

Co rozhodně nedědíme po předcích, jsou zubní kazy. Ty jsou totiž podmíněny špatnými návyky ústní hygieny. Důležité je naučit se zuby čistit správně a používat vhodné pomůcky včetně mezizubních kartáčků a nití. S tím nám pomůže právě dentální hygienista. A pozor, odvolávat se na dědičnost nemůže ani většina pacientů s parodontitidou! Její prevencí je opět především důkladná ústní hygiena a návštěvy u stomatologa.

2. Ústní voda jako zázračný elixír

Ústní voda rozhodně není všemocná. Přispívá k tomu, že se nový plak nebude na zubech usazovat, jejím kloktáním se ale nezbavíme plaku starého. Ten odstraníme pouze mechanickým čištěním. Ústní voda rovněž osvěží dech, nevyřeší ale zápach z úst – pouze jej na chvíli „zamaskuje“. Příčinou zápachu je totiž nejčastěji neléčený zubní kaz či zánět dásní.

3. Kartáč místo kartáčku

Nevhodné je i používání tvrdých kartáčků. Řada z nás si myslí, že čím tvrdší kartáček, tím lepší čistící efekt. Tvrdé štětiny nám ale ze zubů nečistoty „nevykartáčují“, spíše nám poškodí sklovinu a poraní dásně. Zubní kartáček má mít spíše menší hlavičku, rovné a dostatečně měkké štětiny a rovnou rukojeť. Efektivní čištění zubů totiž spočívá ve správné technice, a ne v síle, jakou na zuby tlačíme.

4. Zubní pasta jedině s fluorem

Fluor se s péčí o zuby pojí již velmi dlouho. Pro jejich zdraví ale není v zubní pastě nezbytný. Někteří odborníci na dentální hygienu se dokonce shodují v tom, že pasta nemá na prevenci zubního kazu vůbec žádný vliv. Jsou dokonce i tací, kteří pastu při čistění zubů nepoužívají vůbec. Můžeme mít totiž sebelepší zubní pastu, ale bez správné techniky, při níž ze zubů odstraňujeme zubní plak a nečistoty, se kýžený výsledek nedostaví.

5. Jen kartáček a pasta

Ani samotný zubní kartáček ale není v důkladné péči všespásný. Je proto nezbytné používat i jiné dentální pomůcky, jako jsou mezizubní kartáčky a dentální nitě. Rozhodně nejde o zbytečný výdaj ani o módní výstřelek. Právě tyto pomůcky pomohou odstranit zápach z úst tam, kde pouze kartáček nepomohl, a jsou také výborným prostředkem prevence zubních kazů a zánětů dásní. Kdo je již alespoň jednou použil, ví, jaký je to rozdíl. S výběrem správné velikosti mezizubního kartáčku vám rovněž poradí dentální hygienista.

 

Březen – měsíc dentálního zdraví

20. březen – Světový den ústního zdraví

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211