Přejít k hlavnímu obsahu

24.3.2020 | #Plátci

Po OSVČ nebudou půl roku požadovány zálohy na zdravotní pojištění

Vážení klienti, Vláda ČR na svém jednání v pondělí 23. března 2020 rozhodla, že po živnostnících (OSVČ) nebudou půl roku - od března do srpna - požadovány platby minimálních záloh na zdravotní pojištění.
Jedná se o jedno z celé řady opatření vlády na zmírnění dopadů mimořádného stavu, způsobeného koronavirovou epidemií na drobné podnikatele. Rozhodnutí vlády v úterý schválili poslanci. O změnách ve středu jedná ještě Senát.

V období od března do srpna 2020 zdravotní pojišťovna odpustí OSVČ zálohy na pojistné až do výše pojistného vypočítaného z minimálního vyměřovacího základu.

Splacení pojistného, vzniklého v tomto období, které je vyšší než pojistné vypočtené z minimálního vyměřovacího základu, může osoba samostatně výdělečně činná odložit až do podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2020. Tato úprava platí i pro ty, kteří podnikání mají jako vedlejší činnost.

Přehled až do srpna
Kromě toho platí pro živnostníky odklad povinnosti podat Přehled OSVČ za rok 2019 až do 3. 8. 2020.
Nebude se ani vyměřovat penále za nezaplacené pojistné nebo za zálohy na pojistné za období od počátku března do konce srpna 2020, takže plátci nebudou nuceni podávat žádosti o prominutí penále vzniklého z pozdních úhrad v době trvání mimořádných opatření a zároveň pojišťovny nebudou muset následné vést řízení o odstraňování tvrdosti.


Zaměstnavatelé bez penále

Některé úlevy se vztahují i na zaměstnavatele. Pokud budou zaměstnavatelé v prodlení s úhradou odvodu pojistného za sebe a své zaměstnance, nebude jim za období od počátku března do konce srpna 2020 vyměřeno penále.

Vaše ZP MV ČR

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

OBZP pojistné platí i nadále

30. 3. 2020 | #Plátci

Vážení klienti, v reakci na vaše časté otázky ohledně vládou zavedené úlevy pro OSVČ máme pro vás upřesňující informaci: Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která OSVČ prominula platbu minimálních záloh na pojistném ve výši 2 352 Kč za

[více]

Dále z 211