Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Počet nemocných Alzheimerovou chorobou každoročně stoupá

19.9.2019 | #Pojištěnci

Počet nemocných Alzheimerovou chorobou každoročně stoupá

Počet lidí trpících Alzheimerovou chorobou se u nás i ve světě neustále zvyšuje. Ačkoli na nemoc dosud neexistuje účinný lék, její průběh lze léčbou zpomalit, případně oddálit nástup choroby.

S přibývajícím počtem nemocných přirozeně souvisí také nárůst nákladů na jejich léčbu. Pacienti s Alzheimerovou chorobou vyžadují velmi náročnou a nákladnou péči, která značně zatěžuje nejen soukromé, ale i veřejné rozpočty. Potvrzují to i čísla Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR). Ta za jednoho pacienta trpícího Alzheimerovou chorobou zaplatí ročně téměř 43 tisíc korun. Celkově za loňský rok vynaložila na léčbu nemoci bezmála 180 milionů korun.

Neúprosné statistiky

Zatímco loni trpělo v České republice Alzheimerovou chorobou 167 tisíc obyvatel, v roce 2050 to může být více než dvojnásobek, odhadují odborníci. Rostoucí počet pacientů mezi svými klienty eviduje i  ZP MV ČR. „Za loňský rok evidujeme 4 161 pacientů s touto diagnózou, což je o 228 více než rok předtím. Rostly tak i náklady spojené s jejich léčbou – zatímco v roce 2017 jsme vydali na péči o pacienty s Alzheimerem přes  172 milionů korun, loni to bylo již bezmála 180 milionů,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR.

Koho postihuje Alzheimer nejčastěji?

Alzheimerova choroba patří k nejrozšířenějším typům demence. Její výskyt se trvale zvyšuje, a to i v důsledku stárnoucí populace. Netýká se ale pouze seniorů. Kolem 10 % nemocných Alzheimerovou chorobou je mladších 65 let, výjimečně nemoc může postihnout i třicátníky. „Loni jsme evidovali 37 nemocných mladších 50 let. Našemu nejmladšímu klientovi s Alzheimerovou chorobou je pouhých 35 let,“ potvrzuje Hana Kadečková.

Alzheimerova choroba postihuje z dosud stále nezjištěných příčin častěji ženy než muže. Přes dvě třetiny lidí s demencí jsou ženského pohlaví. V České republice se jejich počet odhaduje na více než 105 tisíc. Tomu odpovídají i statistiky ZP MV ČR: „Z celkového počtu 4 161 nemocných s Alzheimerovou chorobou, kteří jsou klienty naší pojišťovny, převažují ženy v počtu 2 752 žen, mužů evidujeme 1 409,“ vypočítává Kadečková.

Projevy Alzheimerovy choroby

Rozvoj Alzheimerovy choroby je obvykle pomalý a trvá i několik let. Nemoc se vyvíjí ve třech stadiích. V první fázi se pacientovi zhoršuje zejména krátkodobá paměť, objevují se první příznaky dezorientace v čase a prostoru nebo problémy s vyjadřováním, kdy nemocný obtížně hledá slova. V druhé fázi nastupují významné výpadky paměti, snižuje se schopnost postarat se o sebe a vykonávat běžné aktivity. Nemocný člověk lehce zabloudí a trpí halucinacemi. V posledním, třetím stadiu jsou již pacienti s Alzheimerovou chorobou zcela závislí na pomoci ostatních.

Léčba a prevence Alzheimerovy choroby

Dosud nejsou známy příčiny vzniku Alzheimerovy choroby, zatím tedy není k dispozici ani žádná účinná léčba. Existují pouze léky zmírňující její příznaky. Jako u spousty dalších nemocí je proto lepší této záludné chorobě předcházet. Řada výzkumů potvrzuje, že riziko rozvoje demence lze snížit zdravým životním stylem – počínaje zdravým stravováním až po pravidelné fyzické a duševní cvičení, jako je například trénování paměti. V sobotu 21. září si připomínáme Mezinárodní den Alzheimerovy choroby.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

RS

Pro klienty s roztroušenou sklerózou

8. 3. 2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Roztroušenou sklerózou trpí v České republice odhadem 23 tisíc lidí. Je to autoimunitní onemocnění postihující centrální nervovou soustavu. Nemoc nelze zcela vyléčit, ale je možné, zejména v počáteční fázi, zpomalit její postup.

[více]

Dále z 211