Přejít k hlavnímu obsahu

3.3.2020 | #Pojištěnci

Polovina Čechů trpí nadváhou. Operace žaludku kvůli obezitě stojí pojišťovnu desítky milionů Kč

Celkem 56 % dospělých v České republice trpí nadváhou, uvádí Státní zdravotní ústav. Z toho je 17 % lidí obézních, tedy má BMI (index tělesné hmotnosti) nad 30. Počet osob s nadváhou od počátku 90. let stoupá. Někteří pacienti s diagnózou obezity po čase podstupují operaci žaludku.

Ročně tyto operace absolvuje kolem sta klientů Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR). Až z 80 % jde o ženy. Za poslední dva roky ZP MV ČR na tyto operace vynaložila více než 16 milionů korun. „Lidé s nadváhou a obezitou však často trpí řadou přidružených nemocí, jako je diabetes, kardiovaskulární choroby, onemocnění pohybového aparátu a nosných kloubů. A zde náklady pojišťovny na léčení stoupají už exponenciálně. Jen za léčbu diabetu vydá ZP MV ČR každoročně více než jednu miliardu korun,“ uvádí Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR.

Choroby, které jsou spojené s obezitou, jsou navíc druhou nejčastější příčinou úmrtí, hned po onemocněních souvisejících s kouřením. Přitom je jim v řadě případů možné předcházet. Tuto snahu podporuje i ZP MV ČR. „Z fondu prevence přispíváme klientům na pravidelné sportovní a pohybové aktivity, na nejrůznější vyšetření,“ konstatuje Kadečková. „Máme i příspěvek na sestavení jídelníčku nutričním terapeutem. Ten mohou využít pacienti, kteří trpí vysokou mírou nadváhy nebo naopak podvýživy, tedy s BMI vyšším než 35 či naopak nižším než 18,5. Pro takové pacienty, je již velice obtížné vyřešit svůj problém samostatně bez odborné pomoci,“ doplňuje mluvčí.

Průměrný BMI (index tělesné hmotnosti) je u Čechů 25,2, což je těsně nad horní hranicí normální zdravé váhy. K ideální hmotnosti vede především správný pohyb2 a vyvážená strava.

Tloustnou i děti

Také podíl dětí s vyšší, než normální hmotností narůstá. Za posledních 20 let se u nejohroženějších dětí, tedy těch ve věku 13 let, dokonce zdvojnásobil. S výskytem nadměrné hmotnosti, ale stoupá také riziko nadváhy v dospělosti se všemi negativními důsledky. Hlavní příčinou je zhoršující se životní styl, který provází nerovnováha mezi příjmem a výdejem energie. „Zdravým návykům a pohybu se učíme hlavně v dětském věku. Příspěvky z fondu prevence na pravidelné sportování či na sestavení jídelníčku nabízíme samozřejmě i dětem. Těm navíc mohou svůj příspěvek přenechat jejich rodiče,“ informuje Hana Kadečková.

Klienti ZP MV ČR mohou v souvislosti s prevencí nadváhy a obezity také čerpat nejrůznější slevy a výhody nabízené obchodními partnery pojišťovny. Zjistit svoji momentální kondici lze například na přístroji InBody společnosti It´s my life! Ta nabízí po předložení kartičky pojištěnce 50% slevu.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

ZP

Od 2. srpna se mění podmínky komerčního pojištění cizinců pobývajících v ČR. Změny se netýkají cizinců, kteří jsou pojištěni v systému veřejného zdravotního pojištění v ČR.

29. 7. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle novely zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců, s účinností od 2. srpna 2021 platí, že cizinci, kteří nemohou být účastni systému veřejného zdravotního pojištění v ČR, uzavírají pro účely pobytu na území ČR, tzv.

[více]

Dále z 211