Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Pozor na srdce. Jeho nemoci bývají nejčastější příčinou smrti

26.9.2019 | #Pojištěnci

Pozor na srdce. Jeho nemoci bývají nejčastější příčinou smrti

Nemoci srdce jsou nejčastějšími zdravotními problémy i příčinou úmrtí na celém světě. Ročně jim podlehne téměř 18 milionů lidí. Statisíce pacientů s chorobami, které ohrožují srdce, má mezi svými pojištěnci i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) – bojuje s nimi téměř čtvrtina jejích klientů. A náklady na jejich léčbu jsou horentní. V loňském roce se přiblížily třem miliardám korun.

„Aktuálně evidujeme téměř 300 tisíc pacientů s nemocemi ohrožujícími srdce. Nejčastěji jde o vysoký krevní tlak a ischemickou chorobu srdeční i s jejími akutními formami jako je angina pectoris či infarkt myokardu,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR. Nejvíce výdajů jde na materiál, který se využívá při kardiochirurgických a kardiointervenčních zákrocích. Celkem jde o částku blížící se 1,5 mld. korun.

Další vysokou položku v nákladech činí léky. Za ně ZP MV ČR loni vydala více než 615 milionů korun. „Na léčbu onemocnění srdce a cév vydá ZP MV ČR celkově téměř tři miliardy korun ročně. Z toho 1,3 mld. na léčbu ischemické choroby srdeční a 1,6 mld. na léčbu vysokého tlaku,“ doplňuje Kadečková a dodává: „Ve srovnání s předchozím rokem tyto náklady vzrostly o 71 milionů Kč.“

 

Krevní tlak jako důležitý ukazatel

Mezi nejčastější nemoci ohrožující srdce patří infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční, mozkové příhody nebo problémy s krevním tlakem. Důležitou veličinou, která odráží zdravotní stav organismu, je právě krevní tlak. Jeho hodnota vyjadřuje, jakou silou je krev vypuzována srdcem do cév a jakou silou působí na cévní stěnu. Nebezpečný je především vysoký krevní tlak (hodnoty vyšší než 140/90), který vede k poškození tepen a zdravotním komplikacím.

Relativně častým problémem je ale také nízký krevní tlak, tzv. hypotenze, která může člověku výrazně zhoršovat kvalitu života. O nízkém tlaku hovoříme, pokud je jeho hodnota pod 100/60. Většinou je spojen s horším prokrvením mozku a končetin. Dlouhodobě se projevuje především slabostí a zvýšenou únavou, dále pak závratěmi, nevolnostmi, hučením v uších nebo chladnými končetinami. Nízký tlak je nebezpečný zejména v tom, že člověk může ztratit vědomí a upadnout. Někdy může být i příznakem některých život ohrožujících stavů.

 

Prevence srdečních onemocnění

Přestože je možné choroby srdce většinou dobře léčit, je důležité jim především předcházet. I když existují faktory, jako je věk, pohlaví nebo genetické předpoklady, které ovlivnit nelze, v 80 % případů stojí za jejich vznikem nezdravý životní styl: nesprávná strava, nedostatečný pohyb, kouření, konzumace alkoholu, nedostatek spánku nebo stres. Nemocí srdce se lze tedy relativně dobře vyvarovat, což je i jedno z poselství Světového dne srdce, který se od roku 2000 každoročně koná 29. září.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211