Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Přes 106 milionů Kč vrátila ZP 211 klientům za doplatky na léky
léky

18.2.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Přes 106 milionů Kč vrátila ZP 211 klientům za doplatky na léky

Celkem 106 133 604 korun vrátila ZP 211 svým klientům za přeplatky na léky, které doplatili v lékárnách v loňském roce. Peníze dostalo zpět 88 978 klientů pojišťovny.

„O rok dříve byla vrácená částka o 16,2 milionu nižší a počet příjemců přeplatku byl nižší o 8972,“ srovnává meziroční vývoj mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková. Nejvyšší vyplacená částka za rok 2020 přesáhla 32 tisíc korun. Putovala poštovní poukázkou klientovi do Plzeňského kraje.

Bezpečný bezhotovostní převod peněz

Stále platí, že většina pojištěnců dostává peníze zpět prostřednictvím poštovní poukázky. Ve třetím čtvrtletí loňského roku to bylo 81,3 % všech příjemců přeplatků.  „Máme za to, že zvláště nyní v době epidemie nakažlivé nemoci covid-19 by bylo pro klienty bezpečnější nechat si zasílat přeplatky na bankovní účet. Vždyť většina příjemců přeplatků jsou lidé z tzv. rizikové skupiny - senioři či chronicky nemocní, kteří by se neměli čekáním na poštách vystavovat případné nákaze. Bezhotovostní převod předchází i možnému riziku krádeže či ztráty peněz,“ konstatuje Kadečková.

K bezhotovostnímu zasílání je třeba vyplnit "Žádost o vypořádání výplat nadlimitních částek za poplatky a doplatky na bankovní účet“ na kterémkoliv klientském pracovišti pojišťovny nebo si žádost stáhnout na adrese: https://www.zpmvcr.cz/pojistenci/formulare/ a po jejím vyplnění ji doručit pojišťovně.

Další možností je zadání údajů o bankovním účtu online v rámci E-komunikace v části Samoobsluha přes funkci Správa ověřeného bankovního spojení. Tato možnost je určena pro registrované uživatele online komunikace se ZP MV ČR (o přístupové kódy je možno požádat). Napříště už peníze půjdou přímo na účet.

Roční limit v různé výši

Ochranný roční limit započitatelných doplatků za léky je pro občany různě vysoký. Liší se podle věku a zdravotního stavu jednotlivce: pro penzisty nad 70 let a občany s přiznanou invaliditou ve II. či III. stupni je to 500 Kč, pro děti a seniory od 65 let 1000 Kč a pro ostatní občany pak 5000 Kč.

Jedině občané s přiznanou invaliditou II. či III. stupně musí zdravotní postižení pojišťovně doložit. Mohou nám doklady zaslat e-mailem nebo poštou. Nevyžadujeme jejich osobní návštěvu na přepážkách pojišťovny. Ostatním výši započitatelných doplatků „hlídá“ a peníze zpět zcela automaticky posílá sama pojišťovna. Bližší informace je možné najít zde: www.zpmvcr.cz.

Kontrola na ročním výpisu z účtu

V případě, že si chcete zkontrolovat, jaké doplatky za léky vám byly do limitu započítány, můžete pojišťovnu požádat o roční výpis z účtu, kde jsou jednotlivé evidované doplatky uvedeny nebo si zřídit elektronickou komunikaci a nahlédnout v počítači do svého výpisu vykázané zdravotní péče kdykoliv budete chtít. Pro mobily existuje aplikace ZP211.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211