Přejít k hlavnímu obsahu
Melanom

21.10.2020 | #Pojištěnci

Prevence se opravdu vyplácí!

V dnešní době se slovo prevence skloňuje ve všech pádech. Je to pochopitelné, zažíváme pandemii koronaviru, blíží se období dalších virových onemocnění a chřipek, je tedy zapotřebí myslet na prevenci a posilovat imunitu.

Ovšem prevence se netýká jen aktuálních rizik, měli bychom na ni myslet v průběhu celého roku. Je třeba vyvarovat se chování, které vede k závažným zdravotním rizikům a jednou za čas zajít na preventivní vyšetření či prohlídku. Že nemluvíme do větru, potvrdil nedávno skončený 14. ročník akce „Stan proti melanomu“, jehož partnerem byla i ZP MV ČR.

Potvrdil známý fakt, že rakovina kůže je dalším z velkých zdravotních rizik. Podle odborníků je v ČR sedmým nejčastějším nádorovým onemocněním. Neohrožuje přitom jen příznivce nadměrného opalování, ale všechny lidi, kteří pracují venku – stavaře, silničáře, zahradníky, hasiče, policisty, pošťáky a jiné. A také řadu sportovců - běžce, cyklisty, turisty, inlajnisty a další.

Případů zhoubného melanomu přibývá

Ve stanech proti melanomu bylo letos vyšetřeno 3780 osob. Lékaři při těchto prohlídkách objevili 138 zhoubných nádorů, z toho 48 melanomů. „Na rozdíl od minulých let jsme v přepočtu na počet vyšetřených zachytili rekordní počet zhoubných nádorů, především melanomů, u kterých to byl dvojnásobek,“ zhodnotil akci profesor Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, přednosta její dermatovenerologické kliniky a zároveň předseda České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP, z.s.

„Biologicky se jedná o značně nebezpečný typ nádoru, který je schopen poměrně časně metastázovat. Na druhé straně, vzhledem k tomu, že se jedná o nádor, který je uložen na kůži a je barevný, je možno jej ve velké většině případů odhalit v časném stadiu, kdy pravděpodobnost vyléčení je velmi vysoká,“ dodává k tomu ředitelka zdravotnického úseku ZP MV ČR Zdeňka Salcman Kučerová.

Nebezpečné spálení od slunce

Jedním z hlavních rizik vzniku melanomu je časté, dlouhé, opakované opalování zvláště přes poledne, ale i dlouhodobé opalování kůže, byť tzv. dostatečně chráněné slunečními filtry s vysokým UV faktorem. Nebezpečné je spálení kůže. Jedno až dvě spálení na slunci zvyšují riziko vzniku melanomu u žen 1,5x a u mužů 2,8x. Tři a více spálení na slunci během života zvyšují riziko vzniku u žen 2,3x a u mužů dokonce 7,6x. Velmi rizikové je opalování v dětském věku.

Větší riziko vzniku maligního melanomu je u osob, které mají na kůži pigmentová mateřská znaménka (névy). Podle některých autorů přítomnost 50-90 pigmentových znamének zvyšuje vznik maligního melanomu až 2x. Některé z těchto pigmentových projevů skýtají až desetinásobnou pravděpodobnost vzniku. Větší riziko panuje i u osob, v jejichž rodině se rakovina kůže vyskytovala.

Jedenkrát ročně je vhodné navštívit kožního lékaře a nechat si vyšetřit pigmentové změny (pihy a mateřská znaménka), ručním nebo  digitálním dermatoskopem. Na toto vyšetření, pokud není provedeno z indikace lékaře, přispívá ZP MV ČR z Fondu prevence dospělým až 500 Kč a dětem až 1000 Kč. Jen v letošním prvním pololetí příspěvku využilo přibližně 2000 klientů pojišťovny. Jsme rádi, že myslíte na své zdraví.

Jak rozeznat zvýšené riziko vzniku melanomu

  • Výskyt rakoviny v rodině
  • Světlý typ kůže
  • Opakované opalování v soláriu
  • Nadměrné slunění
  • Opakované spálení kůže v dětském věku
  • Kožní změny, ze kterých se může vyvinout zhoubný kožní nádor
  • Rakovina kůže v minulosti
  • Oslabený imunitní systém

(Zdroj: www.dermanet.cz)

Vaše ZP 211

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211