Přejít k hlavnímu obsahu
darování krve

21.10.2020 | #Pojištěnci

Prodělali jste covid-19? Darujte krev a pomozte tak k uzdravení druhým

Prodělali jste onemocnění covid-19? Můžete teď sami pomoci druhým k uzdravení. Neváhejte a zajděte darovat svoji krev, respektive krevní plazmu. Máte v ní důležité protilátky proti koronaviru, které pomohou k uzdravení lidem se závažným průběhem nemoci.

„Pro pacienty ve vážném klinickém stavu je podání takzvané rekonvalescentní plazmy s protilátkami proti nemoci covid-19 jednou z léčebných možností,“ konstatuje ředitelka zdravotnického úseku ZP MV ČR, sama lékařka, Zdeňka Salcman Kučerová. Lékaři upozorňují, že dárců krevní plazmy s protilátkami proti koronaviru je málo, přičemž spotřeba covidové krevní plazmy v posledních týdnech roste.

Krev darujte 14 dnů po vyléčení

Výzva se týká osob, které prodělaly infekci SARS-CoV-2 s klinickými příznaky, jako jsou zvýšená teplota, bolesti hlavy, suchý kašel a dušnost, nyní jsou prokazatelně vyléčeny a od uzdravení uběhlo 14 dní. Pozdější příchod snižuje naději, že ještě bude v krevní plazmě dostatek protilátek.

Plazma se odebírá metodou plazmaferézy, přičemž buněčné složky krve jsou převedeny zpět do krevního oběhu dárce. K odběru se užívají speciální přístroje, tzv. separátory. Jeden odběr trvá asi 45 minut a odeberou se tři jednotky plazmy. Pacientovi s onemocněním covid-19 se podávají dvě jednotky. Odebraná léčebná plazma se konzervuje zamrazením na nízkou teplotu. Díky tomu je možné ji transportovat nebo použít až tři roky po odběru. Dárce musí splňovat běžné podmínky pro darování krve jako je věk od 18 do 60 let, dobrý zdravotní stav a žádná závažná anamnéza.

Zájemci o darování krevní plazmy se mohou hlásit v Praze např. v transfúzní stanici FN Královské Vinohrady, v Thomayerově nemocnici, Všeobecné fakultní nemocnici, v Ústřední vojenské nemocnici, Ústavu hematologie a krevní transfuze. Podle našich informací odběry plazmy od pacientů, kteří prodělali covid-19, provádí také ve Fakultní nemocnici Olomouc nebo v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

 

 

Děkujeme! Vaše ZP 211

 

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211