Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Včasná diagnostika odhalí rakovinu prostaty i o 10 let dříve
Prostata

27.10.2020 | #Pojištěnci

Včasná diagnostika odhalí rakovinu prostaty i o 10 let dříve

Karcinom prostaty patří k nejčastějším nádorovým onemocněním mužů. V České republice je po rakovině kůže dokonce druhým nejvíce se vyskytujícím karcinomem. Za posledních 20 let se počet mužů s tímto typem nádoru ztrojnásobil, na čemž má zásadní podíl především lepší diagnostika.

Pozitivním trendem je, že díky většímu záchytu rakoviny prostaty se významně snížil počet úmrtí a naopak zvýšila šance na prodloužení života nemocných i o několik let, uvádí Česká urologická společnost na svých stránkách. Rostoucí počty mužů s karcinomem prostaty vykazují i statistiky ZP MV ČR. „Počet klientů, kteří se léčí s karcinomem prostaty, je rok od roku vyšší. V loňském roce jsme evidovali 3295 nemocných. Za pouhý rok jejich počet vzrostl o 146,“ říká tisková mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.  A s větším počtem pacientů se pochopitelně zvyšují i náklady na léčbu. ZP MV ČR na ni v loňském roce vydala přes 186 milionů korun, o 17 milionů více než před rokem. „Léčba jednoho pacienta s rakovinou prostaty stojí ročně v průměru 56 500 korun,“ doplňuje Hana Kadečková.

PSA – průlom v diagnostice nemoci

Vyššímu záchytu pacientů pomáhá především lepší diagnostika nemoci. Jejím základem je vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve na ukazatel aktivity prostaty, tzv. prostatický specifický antigen (PSA). Jeho hodnota dokáže určit, zda má daný muž vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty. Právě toto vyšetření znamenalo v 90. letech minulého století velký průlom v diagnostice, dnes je díky němu zjištěno přes 70 % nádorů. Vyšetření pomocí PSA dokáže karcinom prostaty odhalit o deset i více let dříve, než se projeví, a léčbu tak zahájit včas. Pojištěnci ZP MV ČR starší 19 let mohou na toto vyšetření čerpat příspěvek z Fondu prevence do výše 500 Kč.

Listopad – měsíc prevence rakoviny prostaty

Nádory prostaty vznikají spontánně a doposud není znám jasný rizikový faktor. Obecně se soudí, že na rozvoj může mít vliv životní prostředí, kouření, špatná strava s vyšším příjmem masa a živočišných tuků, nedostatek zeleniny, ovoce a vitamínu D. Pouze 10 % případů vzniká na dědičném základu. V případě, že má muž přímého příbuzného s tímto karcinomem, čelí 2x většímu riziku, že onemocní také. Vliv na vznik nemoci má i vyšší věk. Rakovina prostaty nejčastěji postihuje muže ve věku 65 až 79 let, objevit se ale může i u čtyřicátníka.

Nádor se vyvíjí několik let zcela bez příznaků, později se projevuje hlavně potížemi při močení. Pokud se neléčí, může metastázovat do dalších orgánů, nejčastěji lymfatických uzlin a kostí.

Na rakovinu prostaty a její včasnou prevenci upozorňuje i celosvětová kampaň s názvem Movember, která probíhá každoročně v listopadu.

 

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

RS

Pro klienty s roztroušenou sklerózou

8. 3. 2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Roztroušenou sklerózou trpí v České republice odhadem 23 tisíc lidí. Je to autoimunitní onemocnění postihující centrální nervovou soustavu. Nemoc nelze zcela vyléčit, ale je možné, zejména v počáteční fázi, zpomalit její postup.

[více]

Dále z 211