Přejít k hlavnímu obsahu
Svaz zdravotních pojišťoven

23.10.2020 | #Pojištěnci

Vyjádření Svazu zdravotních pojišťoven ČR k pobytu bezpříznakových Covid19 pozitivních osob v lůžkových zdravotnických zařízeních ze sociálních důvodů

Členské zdravotní pojišťovny Svazu zdravotních pojišťoven ČR zaznamenaly vyjádření některých nemocnic o problémech s pacienty, kteří se po ukončení léčby nemohou z důvodu karantény vrátit do svého sociálního prostředí. Rádi bychom upozornili, že tato problematika je poměrně jasně a vyhovujícím způsobem zákonem řešena. V současné mimořádné situaci je samozřejmě nutná i operativní a vstřícná komunikace všech zúčastněných. Většina zařízení sociální péče i lidé v domácím prostředí jistě mohou potřebnou karanténu zajistit. Pokud to však není z mimořádných důvodů možné, může i příslušné lůžkové nemocniční zařízení vyčlenit nebo zřídit část lůžek jako sociální a má právo na úhradu nákladů ze sociálního systému.

Samozřejmě se to týká jen těch pacientů, u nichž již zdravotní důvody
pro hospitalizaci pominuly. Dokud je pobyt v nemocnici nutný ze zdravotních důvodů náklady plně hradí zdravotní pojišťovny. Pojišťovny rovněž hradí případnou nutnou zdravotní péči při pobytu v domácím prostředí nebo při pobytu v zařízeních sociální péče. Jsme připraveni účinně spolupracovat všude tam, kde by při poskytování zdravotní péče vznikaly problémy.

Zdravotní pojišťovny uvítají, pokud i zřizovatelé nemocnic, včetně MZ ČR, prověří aktuální stav připravenosti a nasmlouvání zdravotních služeb pro jejich poskytování osobám, které jsou v nich umístěny z jiných, než zdravotních důvodů a podpoří využívání sociálních lůžek všude tam, kde by to nyní ohrožovalo dostupnost potřebné kapacity lůžek intenzivní zdravotní péče.

 

V Praze dne 22. 10. 2020

SZP ČR

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211