Přejít k hlavnímu obsahu
Vráceno

14.8.2020 | #Pojištěnci

Za doplatky na léky ZP MV ČR vrátila klientům přes 25 milionů Kč

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) vrátila za druhé čtvrtletí letošního roku svým klientům za doplatky na léky více než 25 milionů korun. Je to téměř o čtyři miliony více než ve stejném období loňského roku.

Přeplatek byl letos za druhé čtvrtletí odeslán 42 119 pojištěncům druhé největší zdravotní pojišťovny v zemi. „Počet osob s přeplatkem se oproti loňsku zvýšil o více než 4500. Nejvyšší vyplacená částka přesáhla 12 000 korun,“ upřesnila tisková mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková.

Většina klientů dostává peníze zpět prostřednictvím poštovní poukázky. Letos ve druhém čtvrtletí to bylo přes 80 % všech příjemců přeplatků. Pojišťovna klientům doporučuje, aby si nechali zasílat přeplatky na bankovní účet: „Bylo by to pro klienty příjemnější, bez nutnosti běhat na poštu, a v době stálé přítomnosti koronaviru pro starší a oslabené lidi i bezpečnější,“ uvedla Kadečková.

Základní podmínkou k zřízení bezhotovostního zasílání je vlastnit bankovní účet. Pak už stačí navštívit některé z klientských pracovišť ZP MV ČR a podepsat „Žádost o vypořádání výplat nadlimitních částek za poplatky a doplatky na bankovní účet“ nebo si žádost stáhnout na adrese: https://www.zpmvcr.cz/pojistenci/formulare/ a po jejím vyplnění ji doručit pojišťovně. Napříště už peníze půjdou přímo na účet.

Kontrola na ročním výpisu

V případě, že si klient ZP MV ČR chce zkontrolovat, jaké doplatky za léky mu byly do ročního limitu započítány, může pojišťovnu požádat o roční výpis z účtu, kde jsou jednotlivé evidované doplatky uvedeny nebo si zřídit elektronickou komunikaci a nahlédnout v počítači do svého výpisu vykázané zdravotní péče kdykoliv bude chtít. Pro mobily existuje aplikace ZP211.

Roční limit činí 5000 Kč. Děti do 18 let včetně a pojištěnci od 65 let do 69 let mají roční limit snížen na 1 000 Kč, pojištěnci od 70 let na 500 Kč. Od ledna 2020 platí novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která snížila roční limit na 500 Kč i občanům s přiznanou invaliditou ve II. či III. stupni. Zatímco senioři a děti nemusejí o přeplatky pojišťovnu žádat, občané s přiznanou invaliditou se musí o přeplatek u své zdravotní pojišťovny přihlásit a zdravotní postižení doložit. Nárok na vracení přeplatků jim vzniká ode dne, kdy se o toto přihlásili. Žádost a doklady mohou zaslat e-mailem nebo poštou. "Nevyžadujeme jejich osobní návštěvu na přepážkách pojišťovny,“ dodala Kadečková.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211