Přejít k hlavnímu obsahu
Svaz ZP

10.12.2020 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Zdravotní pojišťovny plánují na rok 2021 růst výdajů o 9 %. Na očkování má jít o 100 % víc než letos, více bude i na laboratorní testy.

Praha, 9. prosince 2020
Celkové výdaje zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven počítají s rekordními 401 miliardami při příjmech 385 miliard. Rozdílových 16 miliard přiteče z rezerv. Oproti letošku půjde na léčení – a tedy lékařům a nemocnicím – o 9 % více. Ekonomická krize se jich, tak jako letos, příliš nedotkne.

Přestože česká ekonomika jako celek klesá, náklady zdravotnictví rostly letos o 7 až 8 % a v roce 2021 porostou o dalších 9 %.

 

Výběr pojistného stagnuje a v příštím roce bude nejspíše ještě klesat. Výrazně větší výdaje se tak financují díky vysokému růstu státních plateb a čerpáním rezerv. Bylo to tak letos a příští rok to bude obdobné. Z tohoto pohledu se občané nemusí obávat,“ popisuje prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. „Pro rok 2022 a dál už garance navyšování plateb ze strany státu není. Pokud by nepokračovalo, muselo by se tempo růstu nákladů rychle snížit,“ dodává k výhledu na další roky. 
 
Zdravotně pojistné plány na rok 2021 samozřejmě reagují i na současné mimořádné náklady vyplývající z epidemie COVID. Významně tak v příštím roce porostou náklady na laboratorní testování (o celkem 17 %) a  také náklady na očkování (předběžně o skoro 100 %). Tyto mimořádné vlivy je však obtížné předem přesně ohodnotit. Počty výkonů a náklady na testování rychle rostou již v letošním roce a průběh i konečné ceny očkování v roce 2021 se mohou ještě výrazně měnit. V těchto položkách se mohou v průběhu roku tedy ještě očekávat odchylky.
 
I v roce 2021 jsou naplánovány i zdroje pro oblíbené programy fondů prevence. Přestože se celkově jedná o menší částky, v roce 2021 vzrostou výdaje na ně o 14 % na 1,7 miliardy korun.
 
Zdravotně pojistné plány, které vyčíslují náklady na příští rok, byly předloženy koncem listopadu a schválily je správní rady jednotlivých pojišťoven. Nyní je ještě musí doporučit Ministerstvo zdravotnictví a vláda a schválit poslanci.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211