Přejít k hlavnímu obsahu
Suchý únor

1.2.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Zjistěte, jak jste na tom s alkoholem! Mějte „Suchej únor“

Měsíc bez kapky alkoholu – to jsou jednoduchá pravidla kampaně Suchej únor, jehož je ZP 211 partnerem. Jak známo, ČR patří mezi největší konzumenty alkoholických nápojů na světě. A dlouhé období karanténních opatření a sociální izolace situaci vůbec neulehčuje.

Cílem kampaně, organizované již po deváté Ligou otevřených mužů, je pomoct všem zapojeným prověřit jejich vztah k alkoholu a zamyslet se, nakolik mají konzumaci alkoholu pod kontrolou. „Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR dlouhodobě podporuje snahu o zdravý životní styl svých klientů, proto se stala již potřetí generálním partnerem kampaně Suchej únor. Ta letos oslovuje kromě jednotlivců také firmy a zaměstnavatele a upozorňuje na problém, jakým je dopad alkoholu na pracovní život,“ říká MUDr. Zdeňka Salcman Kučerová, ředitelka zdravotnického úseku ZP MV ČR.

Nejen cirhóza

Nadměrné pití alkoholu, bez ohledu na to, zda se jedná o pivo, víno či lihoviny, nese mnohá zdravotní rizika. Je spojeno se zvýšeným rizikem rakoviny rtů, jazyka, hltanu, hrtanu a jícnu, rakoviny jater, prsu nebo konečníku. Alkohol způsobuje rovněž cirhózu jater, řídnutí kostí, alkoholovou demenci a podílí se na vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Škodlivost alkoholu se ovšem promítá také do osobního, potažmo pracovního života člověka. Nadměrné pití má negativní vliv na myšlení, úsudek, chování a zvyšuje agresivitu. Zhoršuje také psychické obtíže, a přestože může krátkodobě zlepšit náladu, z dlouhodobého hlediska se projevuje přesně naopak. Zesiluje projevy úzkosti, což může v aktuální situaci, kdy je nutná práce z domova a společenská izolace, depresivní stavy ještě více umocnit.

Alkohol v karanténě

Podle jarního průzkumu, který si nechala ZP MV ČR vypracovat po první vlně koronaviru v dubnu 2020, pili Češi během nouzového stavu ještě víc než obvykle. Příjem alkoholu zvýšilo až 18 % Čechů4. Spotřeba alkoholu vzrostla nejvíce u lidí ve věkové skupině od 27 do 35 let (22 %). Celkový účet za spotřebu alkoholu ale karanténa Čechům teprve vystaví.

Hranice mezi pitím a závislostí je velmi tenká. A právě měsíc bez alkoholu může mnohým napovědět, jak na tom doopravdy jsou. „Pokud někdo nedokáže měsíc abstinovat, je zcela na místě, aby svůj stav prodiskutoval s odborníkem. Závislost na alkoholu se pro něj může stát v budoucnu nejen zdravotním, ale také osobním problémem,“ radí MUDr. Zdeňka Salcman Kučerová. Suchej únor pomáhá účastníkům odhalit, zda mají své pití pod kontrolou či ne. Podle zahraničních výzkumů pak díky tomuto poznatku sníží konzumaci alkoholu až 60 % lidí.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Dále z 211