Úvodní strana

Přihláška
Pojištěnce

Zobrazit obsah sekce

ZP 211 vrátila lidem za léky přes 72 milionů Kč

ZP 211 vrátila lidem za léky přes 72 milionů Kč
15. 3. 2019

Více než 72 milionů korun vrátila v loňském roce svým klientům Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP 211) za přeplatky na léky.

„Tato částka se rozdělila mezi téměř 66 000 klientů ZP 211,“ uvedla mluvčí pojišťovny Hana Kadečková. Podle ní se celková částka, která se vrátila zpět lidem, meziročně zvýšila více než pětkrát. „V roce 2017 jsme vraceli přeplatky za léky necelým deseti tisícům klientů a poslali jsme jim celkem 13,6 mil. Kč,“ dodala.

Důvodem výrazného nárůstu vrácených peněz i počtu obeslaných klientů je novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která v loňském roce snížila roční limit na započitatelné doplatky za léky dětem a seniorům od 65 z 2500 Kč na 1000 Kč a důchodcům nad 70 let na 500 Kč. Pokud tedy například 75letý pacient zaplatil v roce na započitatelných doplatcích za léky v součtu 10 000 Kč, zdravotní pojišťovna mu vrátila 9 500 Kč zpět. Ostatním pacientům zůstal roční limit na částce 5000 Kč.

Pojišťovna musí vrátit i pouhou korunu

Podle ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění musí zdravotní pojišťovna v posledním čtvrtletí vyúčtovat celý uplynulý rok a vrátit tak pojištěnci i částky, které nedosahují ani 50 Kč. Proto může docházet k situacím, že konkrétnímu člověku přijde složenka např. na jednu korunu.

ZP MV ČR letos vrací částky nižší než 50 Kč téměř 8 900 klientům a částku pod 10 Kč celkem 3 350 klientům. Protože zdravotní pojišťovna musí dodržovat zákon, bylo by pro klienty příjemnější, pokud by vratky za přeplatky za léky dostávali převodem na bankovní účet než pomocí složenky. „Možnost bezhotovostního vypořádání výplaty nadlimitu zatím využilo jen asi 9 000 pojištěnců z téměř 66 000 klientů, kterým jsme přeplatek zasílali,“ doplnila Kadečková.

A jak si bezhotovostní zasílání přeplatku zařídit? Základní podmínkou je mít zřízen bankovní účet. Pak už stačí navštívit některé z klientských pracovišť ZP MV ČR a podepsat "Žádost o

Z naší nabídky pro vás!

Služba LÉKAŘ NA TELEFONU pro naše pojištěnce

Aktuality

Akční nabídky

Bonusy

Program pro těhotné a ženy po porodu

Využijte příspěvek na vitamíny, ultrazvukové vyšetření, laktační poradkyni a mnohé další