Přejít k hlavnímu obsahu

17.9.2019 | #Pojištěnci

ZP MV ČR loni vynaložila 71 milionů korun na speciální vyšetření plic - spirometrii

Zhoršující se kvalita ovzduší a moderní životní styl úzce souvisí s výskytem alergií, astmatu, a dalších plicních nemocí. Podle Světové zdravotnické organizace trpí ve světě chronickým respiračním onemocněním až miliarda lidí.

Existuje metoda, díky které lze začínající plicní onemocnění včas rozpoznat a zahájit léčbu dřív, než se stav pacienta výrazně zhorší, tzv. spirometrie: Na spirometrické vyšetření našich klientů jsme loni vynaložili 71 milionů korun. Vyšetřeno bylo 68 100 žen a 53 164 mužů. Z celkového počtu 121 264 pacientů bylo 23 952 dětí do 18 let,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR.

Spirometrie je vyšetření dechových funkcí plic pomocí speciálního přístroje. Ten určí, jaký objem vzduchu je pacient schopný vydechnout z maximálního nádechu a zároveň jaká je rychlost vzduchu proudícího z jeho plic. Při vyšetření pacient dostane na nos klip, svými rty pevně obejme speciální náustek a na pokyn se pokusí o maximální nádech a výdech. Zaznamenaná křivka vyhodnotí jeho plicní kapacitu. Celé vyšetření trvá asi 10 vteřin a výsledek je známý okamžitě. Spirometrie se často využívá také u sportovců jako součást testování jejich obecné fyzické zdatnosti.

Spirometr odhalí onemocnění již u malých dětí

Měření plicní kapacity se používá, pokud je podezření na onemocnění plic. To se může podle odborníků projevit celou škálou příznaků – od dlouhotrvajícího kašle přes dušnost až po tlak na hrudníku. Spirometr dokáže počínající plicní problém včas odhalit již u dětí kolem pátého roku života, kdy jsou schopny spolupráce a mohou vyšetření podstoupit. Především v dětském věku je přitom důležité zahájit léčbu včas, aby se předešlo tomu, že plicní onemocnění později přejde do chronické nebo mnohem komplikovanější fáze. Kupříkladu astma vzniká u dětí až v 95 % případů důsledkem alergického onemocnění. Navíc, právě výskyt astmatu v dětském věku má neustále rostoucí trend, v některých zemích dokonce přesahuje 20 %.

Ozdravné pobyty jako důležitá součást léčby

U malých dětí, zatížených dispozicemi k rozvinutí astmatu, alergické rýmě nebo s opakovanými záněty dýchacích cest, jsou kromě medikamentózní léčby velmi prospěšné pravidelné ozdravné pobyty. Ty mohou vést k výraznému zmírnění příznaků nemoci. Léčbu podporuje také pobyt ve vysokohorském prostředí. ZP MV ČR pravidelně organizuje pro své dětské klienty léčebně ozdravné pobyty ve Vysokých Tatrách. „Ozdravný pobyt mohou využít děti trpící alergiemi na prach či roztoče, astmatem a podobně,“ doplňuje Hana Kadečková.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

online konzultace

Ve spolupráci s klinikami EUC spouštíme na Plzeňsku a Ústecku společný projekt: online služby praktiků

25. 2. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Naši pojištěnci z Plzeňského a Ústeckého kraje budou mít brzy možnost zaregistrovat se u praktických lékařů klinik EUC, se kterými pak budou moci komunikovat na dálku. Podmínkou je, že už dosáhli věku 15 let a jsou schopni spojit se s ordinací pomocí digitálních technologií. Pilotní projekt s názvem Můj praktik online bude spuštěn v průběhu března.

[více]

Dále z 211