Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. ZP MV ČR vrátila klientům 115 milionů na přeplatcích za léky
přeplatky

17.2.2022 | #Pojištěnci | #Plátci

ZP MV ČR vrátila klientům 115 milionů na přeplatcích za léky

Za rok 2021 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR vrátila svým klientům zhruba 115 milionů korun na přeplatcích za léky v lékárnách. Doplatek dostalo celkem 90 994 pojištěnců.

„V loňském roce jsme zaznamenali 10% nárůst počtu klientů, kterým byl přeplatek nárokován. Jednalo o 9 387 pojištěnců více jich bylo v roce 2020,“ uvádí mluvčí ZP MV ČR Jana Schillerová.

Zdravotní pojišťovny vracejí přeplatky za léky čtyřikrát do roka, vždy za každé kalendářní čtvrtletí. Svým klientům je vracejí zcela automaticky. ZP MV ČR ale eviduje i nezdařilé platby.  

„Za první až třetí čtvrtletí se nám nepodařilo doručit 9 600 plateb v celkové výši 4 miliony korun. Jedná se zejména o nezdařilé platby prostřednictvím poštovní poukázky,“ dodává mluvčí Jana Schillerová.  

Platby se většinou nepodařilo vyplatit seniorům ve vyšším věku. Tito klienti často nemají mobilní telefon, někteří mají uvedenou pouze pevnou linku, která je už vesměs nefunkční. Ve 140 případech dokonce pojišťovna zjistila, že nemá k dispozici ani platnou korespondenční adresu. Rozeslané poštovní poukázky se vrátily s informací, že adresát je neznámý nebo se odstěhoval.

Ochranný roční limit za započitatelné doplatky za léky je stanoven zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Liší se podle věku a zdravotního stavu pojištěnce. U dětí do 18 let a klientů starších 65 let je limit nastaven na 1 000 Kč, pro seniory nad 70 let a osoby s přiznanou invaliditou ve druhém nebo třetím stupni je limit 500 Kč, pro ostatní pojištěnce je hranice nastavena na 5 000 Kč.

 

Vaše ZP 211

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211