Přejít k hlavnímu obsahu

28.11.2019 | #Pojištěnci

ZP MV ČR zaplatí lékařům v příštím roce 41,5 miliard Kč. Výdaje tak vzrostou o 12 procent

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) vydá na péči o zdraví svých klientů v příštím roce 41,5 miliardy korun. Její náklady se tak proti letošnímu roku zvýší téměř o 12 procent. „Ve srovnání se zdravotně pojistným plánem na letošní rok zvýšíme v příštím roce úhrady zdravotníkům více než o pět miliard korun. Přidáno dostanou všechny segmenty zdravotních služeb,“ uvedl David Kostka, generální ředitel druhé největší zdravotní pojišťovny v zemi, která má v péči více než 1,3 milionu klientů.

Podle Davida Kostky je v nárůstu započítán jak plán úhradové vyhlášky, tak i navýšení plateb nad rámec vyhlášky, dohodnutý s premiérem Andrejem Babišem. „Z šesti miliard korun, které zdravotní pojišťovny uvolní nad rámec úhradové vyhlášky, uhradí ZP MV ČR více než 700 milionů Kč,“ dodal generální ředitel. Na otázku, zda bude muset pojišťovna sáhnout do rezerv, Kostka odpověděl: „Finanční zůstatek základního fondu zdravotního pojištění snížíme téměř o 1,8 miliardy korun.“

Podpora prevence a péče o chronické pacienty

ZP MV ČR peníze použije na podporu prevence a registrace svých klientů u lékařů primární péče, na zajištění a posílení místní a časové dostupnosti zdravotních služeb, na bonifikaci lékařů pečujících o chronické pacienty, podporu očkování a další. „Jde o oblasti, na které se chceme výrazněji soustředit. Například cílená péče o chronické pacienty může do budoucna přinést úsporu nákladů tím, že se podaří stabilizovat či zlepšit zdravotní stav těchto pacientů,“ zdůraznil generální ředitel ZP MV ČR. Podle něj výrazný nárůst příjmů od zdravotní pojišťovny zaznamená v příštím roce více oblastí. Nejvýraznější růst zaznamená domácí péče, kdy náklady na ni u ZP MV ČR vzrostou o více než 38 %. O 21,6 % se zvýší výdaje za přepravu nemocných. Platby ambulantním specialistům vzrostou o 12,7 %.

Kolik zaplatí ZP MV ČR v roce 2020 (meziroční nárůst):

Celkem: 41,5 mld. Kč (+ 11,9 %)

Poskytovatelé lůžkové péče: 22,1 mld. Kč (+ 13,6 %)

Z toho:

Nemocnice: 20,5 mld. Kč (+ 13,6 %)

Ambulantní péče celkem: 11,5 mld. Kč (+ 10,7 %)

Z toho:

Ambulantní specialisté: 3,9 mld. Kč (+ 12,7 %)

Praktici pro dospělé a děti: 2,2 mld. Kč (+ 8,9 %)

Stomatologové: 1,8 mld. Kč (+ 9,0 %)

Ambulantní gynekologové: 0,66 mld. Kč (+ 8,7 %)

Ošetřovatelská a rehabilitační péče v pobytových zařízeních sociálních služeb: 0,38 mld. Kč (+ 14,1 %)

Domácí zdravotní péče: 0,29 mld. Kč (+ 38,1 %)

Lázeňská péče: 0,64 mld. Kč (+ 6,8 %)

Zdravotnická záchranná služba: 0,36 mld. Kč (+ 14,8 %)

Přeprava nemocných: 0,20 mld. Kč (+ 21,6 %)

 

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

ZP

Od 2. srpna se mění podmínky komerčního pojištění cizinců pobývajících v ČR. Změny se netýkají cizinců, kteří jsou pojištěni v systému veřejného zdravotního pojištění v ČR.

29. 7. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle novely zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců, s účinností od 2. srpna 2021 platí, že cizinci, kteří nemohou být účastni systému veřejného zdravotního pojištění v ČR, uzavírají pro účely pobytu na území ČR, tzv.

[více]

Dále z 211